Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kedi ve köpeklerin tüy bakımına dikkat!

Kedi ve köpeklerin tüy bakımına dikkat!

Veteriner hekim Namık Kemal Kayataş, insan sağlığı için evde beslenen köpek ve kedilerin tüy bakımı ve temizliklerine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Kedi ve köpeklerdeki tüyler insan vücudunda karaciğer kistine neden oluyor. Bu ileride ölümlere neden olabiliyor" dedi.

Kayataş, hayvanların düzenli tüy bakımının görünüşleri, sahiplerinin sağlıkları için son derece önemli olduğunu anlattı. Veteriner hekim Namık Kemal Kayataş, şöyle dedi:

"Kedi ve köpeklerdeki tüyler, aksi yöne taranak temizlenmeli. Baş kısmındaki tüyler ise öne doğru fırçalanmalı. Kedilerin mamalarına haftada bir çay kaşığı zeytinyağı katmak tüylerin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Düzenli tüy bakımının diğer faydası da evde uçuşan tüylerin azalmasıdır.

Elektrikli süpürge ile halı ve döşemelerdeki tüyler temizlenemiyorsa, lastik eldiven ile hafifçe silinerek tüyler toplanabilir. Evde tüylerin temizlenmesine dikkat edilmeli. Kedi ve köpeklerdeki tüyler insan vücudunda karaciğer kistine neden oluyor. Bu ileride ölüme neden oluyor. Hayvanların sevilmesinden sonra düzenli olarak eller de yıkanmalı."
(DHA)
360
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.