Magazin

'Keçi Bala' tarih dersleri verecek

'Keçi Bala' tarih dersleri verecek

Çatalhöyük'ü bir de keçilerin dilinden dinleyin... Tarih Vakfı, tarihöncesi çağları ilköğretim çocuklarına resimlerle anlatıyor.

Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı, ilkokul çocuklarını tarihöncesi çağlarda yolculuğa çağırıyor. Vakıf, Anadolu topraklarındaki binlerce yıllık kültürel mirası çocuklara anlatabilmek için bir eğitim programı hazırladı.

'Tarihöncesi Eğitim Programı' çerçevesinde, dört resimli kitap yayımlandı. 10-12 yaş grubuna yönelik 'Bala ile Çatalhöyük Gezisi' adlı kitapta okuyucular, bundan 9 bin yıl önce yaşayan insanların dünyasına konuk oluyor. Çizimler Aydın Çelik'in. Çizimleri yine Çelik tarafından yapılan 'Bala Çatalhöyük'te kitabında, keçi Bala, 8-10 yaş grubu çocuklarını Çatalhöyük'de gezdirerek, atalarımızın yaşamına ilişkin bilgiler aktarıyor.

Cemal Eker'in çizdiği 'Evvel Zaman İçinde İnsan Öyküsü'nde 8-10 yaş grubuna, insanın gelişiminin öyküsü anlatılıyor. Çizimlerini Mehmet Gülergen'in yaptığı 'Tarih-öncesinde İnsan'da da milyonlarca yıl önce başlayan yaşamın evreleri var. Kitaplar, 2 Kasım'a kadar sürecek TÜYAP Kitap Fuarı'nda satışa sunuldu.

Dört pilot okul seçildi
'Tarihöncesi Eğitim Programı' popüler bilim kitaplarının yanı sıra atölye çalışmaları ve müze ziyaretlerini de içeriyor. Bu amaçla İstanbul ve Konya'nın Çumra ilçesinde dört pilot okul seçildi: İstanbul'dan Galatasaray İlköğretim, Özel Irmak Okulları ve Marmara Koleji, Çumra'dan Merkez Atatürk İlköğretim Okulu ile Küçükköy İlköğretim Okulu. 585 öğrenciyi kapsayan pilot uygulama kapsamında öğrenciler kilden tarihöncesi dönemlere ait mimari örnekler ve figürler yapacak. İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Konya Müzesi ve Çatalhöyük yerleşmesi ziyaret edilecek. Ayrıca proje çerçevesinde hazırlanan öğretmen el kitabı, halen Edirne Merkez İlköğretim Okulu'nda uygulamalı deneniyor.

'Tarih Öncesi Eğitim Programı' Avrupa Birliği ve Euromed Heritage II tarafından finanse edilen 'Akdeniz'de Tarihöncesi İdare, Eğitim ve Yönetim Projesi' (TEMPER) içinde yer alıyor. Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı ise TEMPER projesi kapsamındaki ülkemizdeki eğitim çalışmalarının koordinatörlüğünü üstlenmiş durumda. TEMPER projesinin hedefi, Avrupa-Akdeniz bölgesindeki pek çok tarihöncesi arkeolojik alanı etkileyen sorunlara somut çözümler üretmek.
(Radikal)
Yayın tarihi: 30.10.2003
582
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.