Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kebapta İskender - "Aleksander" ihtilafı

Kebapta İskender - "Aleksander" ihtilafı

ABD´li askerlerin konuşlandıkları Mardin´in Kızıltepe İlçesi´nde, kebapçıların ünlü ´´İskender Kebabı´´nı, ´´İskender´´ kelimesinin batı dillerindeki karşılığı olan ´´Aleksander´´ adıyla servis yapması, kebabın patentini alarak, adını tescil ettiren Yavuz İskenderoğlu´nu kızdırdı.

Bursa´da 136 yıllık İskender Döner Kebabı geleneğini 3´üncü kuşak olarak sürdüren ve yıllardır ´´taklitçi´´ kebapçılara karşı verdiği mücadeleyle tanınan İskenderoğlu, ´´İskender´´in bir marka olduğunu, bu markanın adını değiştirmeye kimsenin hakkı olmadığını belirtti. İskenderoğlu, İskender´in dönerkebabını, Türkiye´de Patent Enstitüsü tarafından emtia ve hizmet markası olarak tescil ettirdiğini, ayrıca, Avrupa Birliği´nce CTM (Avrupa Birliği Markası) ve ABD tarafından tescillendiğini hatırlattı.

İskender´in taklit edilmesiyle yıllarca savaşan bir kişi olarak, bir marka haline gelen kebabın adının ´´Aleksander´s´´ olarak değiştirilmesine çok üzüldüğünü anlatan İskenderoğlu, ´´ticari amaçla kendi değerlerini hiçe sayanların, aynı zamanda ülke değerlerini de yok ettiklerini´´ savundu. Savaşın sadece topla tüfekle yapılmadığını, markacılığın da ekonomik ve milli bir savaş olduğunu vurgulayan İskenderoğlu, şunları söyledi: ´´Kebabımızı taklit ettikleri yetmiyormuş gibi şimdi de adını yozlaştırıyorlar. Bu işi yapanlar sadece ilgi çekmek adına yapmışsa hatasını düzeltmelidir ama maksatlı olarak Aleksander adını koymuşlarsa bu hainliktir. Benim ülkemde, benim kebabımı İngilizce bir adla pazarlamaya kimsenin hakkı yoktur. İnsanı insan yapan değerleridir. Bu değerlere sahip çıkmayanlar kaybetmeye mahkumdur."

Mehmet Donald?
İskender bir markadır, hepsinden önemlisi özel bir isimdir ve değiştirilemez. İskender´in adını değiştireceklerine, MC Donald´s´ı Mehmet Donald yapsınlar da görelim. Markacılık adına, bazı ülkelerin aldığı kararlar ve kanunlarla bu engelleniyorsa, artık bizi de engelleyen kurumlarını kurulması, birilerinin bu işe (dur) demesi lazım.´´
477
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.