Magazin

Kaynanasına dava açtı, kazandı

Kaynanasına dava açtı, kazandı

Kaynanasını kendisine hakaret ve zulüm ettiği gerekçesiyle dava eden bir kadın 35 bin sterlin tazminat kazandı.

Nottingham Bölge Mahkemesi'nde görülen davada 26 yaşındaki Gina Satvir Singh, aylar boyunca kayınvalidesi Dalbir Kaur Bhakar'ın zulmüne maruz kaldığını anlattı.

Haftada bir telefon izni
Evlendikten sonra kayınvalidesiyle yaşamaya başlamyan genç kadın, mahkemeye evde saatler boyunca iş yapmaktan, bir fırça olmadan tuvalet temizlemekten bitap düştüğünü ifade etti. Haftada bir telefon konuşması yapma izni olan Singh, yanında aileden biri olmaksızın dışarı çıkmasına da izin verilmediğini söyledi.

Sih inancından olan Singh'ten ayrıca dini inanışına ters düşer şekilde saçlarını kesmesi istendi. Singh'in ailenin Londra'daki evlerine taşınmasından dört ay sonra çiftin evliliği sona erdi.

1997 tarihli ve genellikle gizlice takip etme gibi durumlarda kullanılan Taciz Yasası kapsamında değerlendirilen davada Singh 35 bin sterlin tazminata hak kazandı.

Singh gibi kadınlar çok
Singh'in avukatı John Rosley, müvekkillinin çok cesur bir olduğunu, şimdi hayatını yeniden planladığını belirtti. Rosley, Singh gibi kadınların çok olduğunu, ancak bir çoğunun bunu yapmadığını anlattı.

İngiltere'de ilk kez Taciz Yasası kapsamında böyle bir davanın açıldığı belirtiliyor.
(BBC TÜRKÇE)
Yayın tarihi: 25.07.2006
527
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.