Magazin

Kaynana depresyon nedeni

Kaynana depresyon nedeni

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Doğan, gelin-kaynana arasındaki sorunların depresyona yol açtığını söyledi.

Prof. Dr. Orhan Doğan yaptığı açıklamada, yeni evli çiftlerin aileleriyle birlikte oturmaması durumunda hem gelin hem de kaynanada görülen olumsuz etkilerin yaşanmayacağını belirtti. Gelin-kaynana arasındaki anlaşmazlık sonucu, yılda binden fazla kişinin tedavi için başvurduğunu ifade eden Prof. Dr. Doğan, şöyle konuştu:

"Gelin-kaynana arasındaki anlaşmazlık, hem gelin hem de kaynanada depresyona yol açtığı söylenebilir. Hatta elti-görümce arasındaki iletişim bozukluğu bile gelini ve eltiyi olumsuz yönde etkiler ve aileiçi anlaşmazlığın kapısı aralanmış olur. Sonuçta, gelin çocuklarıyla ilgilenmeye, kaynana ise gelinin elinden aldığına inandığı oğluna yakınlık gösterir."

Prof. Dr. Doğan, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde erkek çocukların ailesine aşırı bağımlı olduğu, evlilik sonrası ailesinden ayrılmak istemeyerek eşini de aynı evde oturtmaya çalıştığına dikkati çekerek, "Evlenenler ailesiyle birlikte oturmasınlar" dedi.

DEPRESYON BELİRTİLERİ
Depresyonla ortaya çıkan hastalıkların biyolojik temeli olduğuna işaret eden Prof. Dr. Doğan, depresyon belirtilerini ise şöyle açıkladı: "İşsizlik, gelir düzeyinin düşüklüğü, geçim, eğitim düzeyinin düşüklüğü depresyonu hazırlayan önemli etkenlerdir. Özellikle alkol alan koca, ailede uyumsuzluk yaratıyor, karısını ve çocuklarını dövme,eşiyle ve ailesi ile ilgilenmeme, ilgi kaybı, zevk almama, giyim kuşama dikkat etmeme, sorumluluklarına özen göstermeme, enerji azlığı,çabuk yorulma, isteksizlik, kendini değersiz hissetme, uyku bozukluğu,iştahsızlık, zayıflama, kişiler arası ilişkilerde azalma, yanlızlık, karamsarlık gibi normal olmayan belirtilerle depresyon tüm insanlarda görülebilir."

TEDAVİ
Pof. Dr. Doğan, tedavi için gerekli sürenin en az 30 dakika olduğunu ifade ederek, şu görüşlere yer verdi: "Oysa SSK hastanelerinde bu süre sadece 3 dakika ile sınırlıdır. Depresyon hastalıkları ilaçla ve elektroşok uygulanarak tedavi edilir.Psikoterapi yapılır. Hastanın tamamen iyileşmesi depresyonunu yeniden ortaya çıkmaması için sosyal ortamın iyileştirilmesi sağlanır. Özellikle gelin kaynana ayrı yerde ikamet ediyor olmalıdır. Yaşanan tatsızlıklar sonrası ikisi de yapıcı olmalıdır. Hastalık ortalama olarak 2 ayda geçer. Ancak verilen ilaçlar 1 yıla yayılarak kullanılmalıdır. Tedavi amacıyla denize gitmek, ormanda dolaşmak, yürüyüşe çıkmak ise hastalığı geçici olarak kısa süreli geciktirir. Hastalık beyindedir."
Yayın tarihi: 17.09.2002
840
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.