Magazin

Kavganın faydası

Kavganın faydası

Cambridge Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre asıl sağlıksız olan, annelerle kızların kavga etmemesi!

Erkek arkadaşlar, müziğin sesi ya da eve geliş saatleri... Cambridge Üniversitesi araştırmacıları annelerle kızlar arasında bunlara benzer yüzlerce nedenden parlayıveren kavgaların karşılıklı susmaktan daha iyi olduğunu söyledi.
Üç yıllık araştırma sonucunda sık sık tartışan anne-kızların aralarındaki bağların daha kuvvetli olduğu ve tartışmaların birbirini daha iyi anlamakla sonuçlandığı görüldü.

Kızlar daha kavgacı
Araştırmayı yürüten Dr. Terri Apter, üç yıl boyunca 23 anne ve kızı dinleyerek 120'den fazla tartışmaya tanık oldu. Anne ve kızların ortalama olarak her 2.5 günde bir, 15'er dakika tartıştığını belirten Apter, ergenlik çağındaki erkeklerinse aileleriyle ortalama dört günde bir tartıştığını, bu tartışmaların da ortalama altı dakika sürdüğünü söyledi.

Daha önceki araştırmalar, annekız ilişkilerinde herhangi bir sebeple çıkabilecek tartışmaların olumsuz etkisi olduğunu savunuyordu. Kendisi de iki genç kız annesi olan Dr. Apter, zaman zaman tartışma yaşamanın sürekli değişen bir ilişkide normal olduğunu ve bu sayede kızların birer kadına dönüştüklerini ispat edecek fırsat bulduklarını belirtti. Apter, tartışmaların ancak çocuk hiç dinlenmediğini ve fikirlerinin önemsenmediğini hissettiği zaman tehlikeli olduğunu vurguladı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 18.04.2004
406
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.