Magazin

'Kavgam'a inat, 'Nutuk'

'Kavgam'a inat, 'Nutuk'

Dört yayınevi, 'Nutuk'un yeni baskılarını yapıp ucuz fiyatla satacak. Kar ve Alfa Yayınları, 'Esas okunması gereken kitap bu!' diyor.

Yayıncılar, 'Kavgam'a karşı 'Nutuk' kampanyası başlattı. Hitler'in 'Kavgam'ı, satış listelerinde yükselirken, 'Türkiye'nin esas okuması gereken kitap bu!' diyen yayıncılar 'Nutuk'un yeni baskılarını yapmaya girişti.
Kar Yayınları, Emre Yayınları, Mavi Yelken Yayıncılık ve Alfa Yayınları tarafından yeni baskısı yapılan 'Nutuk', farklı fiyatlarda piyasaya sürüldü. Kar, Alfa ve Mavi Yelken, 'Nutuk'u ucuz fiyata satmayı tercih ederken 'Kavgam'ın 13 yayıncısından biri olan Emre, iki cilt için 25 YTL fiyat belirlemiş.

'Nutuk'u 'Kavgam'a inat bastıklarını açıklayan ve Türkiye'de okunması gereken gerçek kitabın bu olduğunu söyleyip 'okuru sağduyuya' çağıran Kar Yayınları ile Alfa, fiyat konusunda sıkı bir rekabet içinde. Kar Yayınları, 'Nutuk'u 5.95 YTL'ye satıyor. Diğer yayınevlerinin 'Kavgam'daki satış potansiyelini görüp harekete geçtiklerini söyleyen Alfa Yayınları ise "Herkes okusun, gelecek nesiller öğrensin" sloganıyla hareket ediyormuş. Bu nedenle Alfa, Nutuk'u en ucuza yani 4.95 YTL'ye piyasaya sürdü.

Mavi Yelken Yayıncılık'ın fiyatı ise 5.90 YTL. 'Nutuk'un baskısını ilk kez iki yıl önce yapan Emre Yayınları, tesadüfen yayın takvimine aldığı ve bu yıl yayımladığı 'Kavgam'ı diğer yayınevleriyle rekabete girmek için 5.90 YTL'ye satmaya başladı. Emre Yayınları, 'tüm fikir kitaplarını aynı yelpazede toplamayı' amaçladıklarını ve gerekirse 'Nutuk'un da fiyatını düşürebileceklerini açıkladı. Yayıncılık çevrelerinin yorumu ise, 'bayrak krizi' ile yükselen milliyetçi dalganın kimi yayıncıları 'Nutuk'u tekrar ve ucuz fiyatla yayınlamaya yönelttiği yönünde.
(Radikal)
Yayın tarihi: 29.03.2005
466
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.