Magazin

Katoliklerin 'don' öfkesi

Katoliklerin 'don' öfkesi

Vatikan'ın dini giysilerindeki işlemeler Polonya'nın Koniakow kasabasında üretiliyor. Kasaba şimdi iç çamaşırı üretmeye başlayınca kiliseyle arası açıldı.

Yüzyıllardır kiliselerin sunaklarına dantel işlemeler hazırlayan, papaz ve kardinallare, hatta Papa'ya cüppe diken Polonya'nın Koniakow adlı kasabası, g-string üretimi gibi kârlı bir sektöre el atınca kiliseyle arası açıldı.

Bu durumdan rahatsız olan Katolik Kilisesi de devreye girince, kasabadaki kilise pazar ayinlerinde açıkça cemaati uyarmaya başladı.
Kasabanın yaşlıları, Koniakow'un dini giysi üretimiyle ünlü olduğunu ve g-string üretimine başlanmasından utandıklarını söylese de genç kuşak bu ticaretten memnun.

Ticareti genişletmek için internet sitesi de kuran şirketler, kilisenin uyarılarına aldırmadan ABD ve Japonya dahil birçok ülkeden gelen siparişleri yetiştirmenin derdinde. G-string işine giren kadınlar da ikiye bölünmüş durumda. Bazıları yaptıklarının ayıp olduğunu ama biraz para kazanabilmek için bu işi kabul ettiklerini söylerken, bazıları da el emekleriyle para kazandıklarını, bu yüzden işlerinin eleştirilecek bir yanı olmadığını söylüyor.

Komünist dönemde el sanatları, özellikle de dantel işlemeciliğinin teşvik edildiği kasabada son yıllarda kiliselerden gelen talebin azaldığı belirtiliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 09.08.2004
438
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.