Magazin

'Kasırgalara karşı nükleer füze atalım'

'Kasırgalara karşı nükleer füze atalım'

Kasırgalardan bıkan Floridalılar, 'Zihni Sinir' projeleri üretmeye başladı. Suyu pervanelerle püskürtmeyi öneren de var, nükleer füze atalım diyen de!

Sık sık şiddetli fırtınalarla boğuşan ABD'nin Florida eyaletinde "amatör fırtına avcıları", rüzgârlarla başa çıkabilmek için ilginç projeler geliştiriyor. Bu projeler arasında, fırtınaları dev pervanelerle geri püskürtmek, nükleer savaş başlıklarıyla yok etmek, suyun üzerini zeytinyağıyla kaplamak gibi "fantastik" fikirler de bulunuyor.

Son olarak Frances ve Charley kasırgaları yüzünden büyük maddi zarara uğrayan halk, yeni fırtınalara karşı geliştirdikleri projelerini internetten veya üniversitelere telefon ederek açıklıyor.

'Boeing gönderelim'
Fırtınaları dualarla kaçırma planlarının yanı sıra, daha 'bilimsel' projeler de bulunuyor. 'Fırtına avcıları'ndan biri, fırtınayı içine gönderdikleri emici bir toz taşıyan Boeing 747 ile 'kurutmayı' öneriyor.

Hükümet görevlileri de fırtınaların etkisini azaltmak için deniz yüzeyine zeytinyağı benzeri bir sıvı dökmeyi önermiş. Ancak dalgalar ve rüzgârlar yüzünden suyun yağla kaplanamayacağı 'anlaşılınca', bu proje de rafa kaldırılmış.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 14.09.2004
449
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.