Magazin

Kas gücüyle dünya turuna

Kas gücüyle dünya turuna

Erden Eruç, üç ayda bir yeni bir sertifika almaktan bezince kendine 2011 yılına kadar 'kafa izni' verdi ve dünya turuna çıktı.

Neden yaşıyorum? Ne için varım? Başarmak ne demek? Nasıl mutlu olunur?.. Çoğumuz bu soruların yabancısı değiliz. Ama içimizden çok azı gerçekten bu soruların ardına düşüyor.
Bu kişilerden Erden Eruç, başarılı bir kariyere sırtını dönerek gezginliği seçmiş. Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunu. ABD'de MBA yaptıktan sonra aralarında IBM ve General Electric'in de bulunduğu birçok uluslararası şirkette teknik danışman olarak çalışmış. Ama 41 yaşındayken kariyer rotasını değiştirerek, tamamen 'kas gücüyle dünyayı turlayan ilk kişi olmaya' karar vermiş, böylece 'altı kıta, altı zirve' adını verdiği sekiz yıl sürecek bir serüvene adım atmış. 1 Şubat 2003 tarihinde Alaska'dan bisikletiyle yola çıkarak dünya turuna başlamış; Alaska'daki 6 bin 195 metre yüksekliğindeki Denali zirvesine tırmanmış.

Eruç, bugünlerde turunun ikinci etabın hazırlanıyor, okyanusu kürekle aşacak. Yeni hedefi Güney Amerika'daki Aconcagua zirvesi. Kâh kürek, kâh bisikletle yola devam edecek. ABD Seattle'da yaşayan Erden Eruç'la, e-posta yoluyla konuştuk:

İkinci etap ne zaman başlıyor, yeni rotadan söz eder misiniz?
Hem tekneyi, hem de kendimi kürekle okyanuslara açılmak üzere hazırlıyorum. Miami'den yola çıkacağım. İki ay sonra Panama Kanalı'na varacağım. Nisan-ekim arası Atlas Okyanusu'nda kasırga mevsimine denk geliyor, o nedenle yola çıkışımı 1 Kasım olarak belirledik.

İkinci etabın özelliği ne?
Açık denizde karayla bağlantı kurabileceğim. Bu hem benim için, hem de beni izleyenler için çok farklı bir tecrübe olacak. Bunu özellikle okullarda öğrenciler beni takip edebilsinler diye istiyorum. Yolculuk boyunca nerede olduğumu, yaşadıklarımı, öğrendiklerimi, düşüncelerimi aktarabileceğim. Böylece ilgiyle izlenecek bir öykü herkesin gözü önünde gerçekleşecek.

Bu iletişim nasıl sağlanacak?
Teknenin nerede olduğunu her zaman belirleyecek güneş ışığıyla kendi kendini şarj eden benden bağımsız bir verici, uydu aracılığıyla... Bu teknoloji sayesinde teknenin koordinatları karadaki ekibimize iletilecek. Böylece, meraklılar beni (www.around-n-over.org) sitemizdeki bir haritadan takip edebilecek.

Devr-i âlemin etapları neler?
Yolculuğun etapları altı zirve projesi dahilinde belirlendi. İlk etapta Seattle'dan Alaska'ya insan gücüyle gidip Kuzey Amerika'nın en yüksek noktası olan Denali (McKinley) zirvesine arkadaşlarımla çıktım. Şimdi sırada Arjantin'deki Aconcagua zirvesi var. Bu dağa ulaşmak için Miami-Panama-Ekvador ve Ekvador-Peru-Şili-Arjantin safhalarını tamamlayacağım. Arjantin-Bolivya-Peru-Ekvador üzerinden bisikletle tekneye döneceğim.

Üçüncü etap Okyanusya'nın en yüksek noktası olan Batı Gine'deki Karstenz Pyramid zirvesine kürekle Pasifik Okyanusu'nu geçtikten sonra ulaşacağım. Everest ve Kilimanjaro'ya tırmandıktan sonra Kızıldeniz'den Türkiye'ye geleceğim. Buradan Rusya'daki Elbrus zirvesine bisikletle varacağım. Son safha ise Akdeniz'i kürekle aşıp Cebelitarık üzerinden Atlas Okyanusu'nu geçerek Miami'ye dönüş. Oradan bisikletle eşimi alıp 2011'deki finali onunla eve pedal basarak yapmak istiyorum.

Beden bilincin emrindeyse...
Kariyerinizi nasıl bitirdiniz?
Uzunca bir zaman dağların hayalini kurup bilgisayar başında ofise kilitlenmiş, kariyerimi teknolojiye bağlamıştım. Her üç ayda bir çıkan yeni bir ürünü öğrenip, danışmanlık dünyasında kendimi kabul ettirebilmem için gerekli sertifikaları yenilemekten gına gelmişti. Günübirlik ufak bir kaya tırmanışı için şehir dışına çıktığımda bile kendimi şanslı hissediyordum. Dağlarda dolaşmak, bisikletimle kilometrelerce açılıp uzaklara yol almak isteyen bedenim kariyer ve gelecek kaygısıyla bilincimin emrindeydi.

İlk etapta neler yaşadınız?
Kendi gücümle Kuzey Amerika'nın en yüksek noktası olan 6 bin 195 metre yükseklikteki Denali zirvesine çıkmak için
1 Şubat 2003'te yola koyuldum. Eksi 36 dereceye varan soğukta ve karda ağır bisikletimi ayakta tutmak kolay değildi. Sürekli yağan yağmur dağa yaklaştıkça kara dönüşmüştü. Yer, gök beyaza bürünmüştü. Üç kişiydik. Zirveye yaklaştıkça başım ağrıyordu. 29 Mayıs 2003'te zirveye çıktık. Ve sonra bir koşu aşağıya indik. 8 Haziran'da Homer balıkçı kasabasında nişanlım Nancy ile bir kıyıda yerli ayiniyle evlendik. Törenden sonra eşim Seattle'a döndü, ben bisiklete atlayıp güneye yöneldim. Bir seferinde sırf dereden ağzıyla somon avlayan ayıları seyredebilmek için 200 kilometre yolumu değiştirdim, ama değdi. 24 Ağustos 2004'te 8 bin 875 km. yol kat etmiş olarak evime vardım.
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.01.2005
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.