Magazin

Kartal, 'takma gaga'yla hayata döndü

Kartal, 'takma gaga'yla hayata döndü

Avcılar tarafından gagasından vurulan Amerikan kartalı, hayvansever bir dişçinin yaptığı takma gagayla yeniden hayata döndü.

Brian Andrews adlı dişçinin, takma diş malzemesi kullanarak yaptığı gaganın son derece sağlam olduğu ve kartalın eskisi gibi gagasıyla avını parçalayabildiği bildiriliyor.

Yapma gaga, kartalın gagasının sağlam kalan küçük bölümü üzerine monte edildi 4.5 yaşındaki beyaz başlı Amerikan kartalının ileride yeniden doğaya bırakılması planlanıyor.

MODEL NATIONAL GEOGRAPHIC'TEN
Bu alanda ilk kez çalıştığını kaydeden maharetli dişçi Andrews, ''kartalın gagasını, 'National Geographic' adlı derginin kapağında yeralan aynı tür bir kartalın fotoğrafına bakarak yaptığını ve hayvanın nefes alabilmesi için gerekli burun deliklerini açmayı ihmal etmediğini'' söyledi.

Kartalın bakımının yapıldığı Vancouver adası vahşi yaşamı koruma bölgesinin müdürü ise kartala, kendisini yeniden hayata döndüren dişçinin adından esinlenerek Brian adını verdiklerini açıkladı.

Yaralı kartal yaklaşık 2 ay kadar önce yol kenarında bulunmuş ve koruma bölgesi yetkililerine teslim edilmişti.

Hızla iyileşmekte olan kartalın şimdi balıkları bütün olarak yiyebildiği belirtildi.

(aa)
Yayın tarihi: 20.08.2002
533
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.