Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Karnedeki kırık çocuğunuzun kalbini kırmasın

Karnedeki kırık çocuğunuzun kalbini kırmasın

Çocukların karne kaygısıyla tek başına baş edemediklerini belirten uzmanlar, "Ona kızıp bağırmak yerine kötü notların nedenlerini farketmesini ve hatasının bilincine varmasını sağlayın" önerisinde bulunuyor.

Anne ve baba tutumlarıyla karne korkusu arasında bir ilişki olduğu ve başarısız karnenin, çocuğa verilmeyen sorumluluğun göstergesi olduğu bildiriliyor.

"Çoluk Çocuk" adlı aylık anne baba eğitimci dergisinde "Karne Korkusu" başlıklı bir yazıya yer verildi. Yazıya göre, özellikle ilkokul yıllarında duyumsanan karne kaygısıyla çocuk tek başına baş edemiyor. Anne ve babaların çocukların bu kaygılarını hafifletmek ve gidermek yerine tam tersi bir tepki göstererek, çocuğun kaygılarının daha da artmasına neden olabiliyor.

Ancak karne alındıktan sonra çocuğu uyarmak ya da çocuğa kızmak için çok geç olduğuna dikkat çekilen yazıda, ailelere şu önerilerde bulunuluyor:

- Çocuğunuzla aranızdaki iletişimin daha fazla bozulmasını istemiyorsanız ona kızıp bağırmak yerine, kötü notların nedenlerini ona fark ettirebilir ve kendi hatasının bilincine varmasını sağlayabilirsiniz.

- Ona, kendi duygularınızı ifade edebilir (düşüncelerinizi değil) ve ondan da neler hissettiğini söylemesini isteyebilirsiniz (üzgünüm, kızgınım, korkuyorum vb).

- Çocuğunuza, ders notlarının çalışma disiplini ve sorumluğunu ifade ettiğini, bunun asla bir yarış olmadığını ve onu kimseyle kıyaslamadığınızı ifade edebilirsiniz.

- Bazı anne babalar çocuklarından mükemmel karne beklerler. Karnesinde sadece tek bir notu 4 olsa bile çocuğa kızarlar. Bu yaklaşım çocuğun özgüvenini yıktığı gibi, hevesini de kırar.

Eğer sizin de bu tür yaklaşımınız varsa, bu yıkıcı davranışınızdan vazgeçmeli ve çocuğunuza gereken olumlu duygusal onayı vermelisiniz.

- Ders çalışmanın `sorumluluk' duygusundan kaynaklandığını hatırlatarak, önümüzdeki yaz tatili döneminde çocuğunuza üstesinden gelebileceği sorumluluklar verebilirsiniz. Onun yaşına uygun vereceğiniz bu sorumluluklar, çocuğunuzun bu anlamda kendisini gelişmesini sağlayacaktır.

- Karnesindeki notları kötüyse; kendisinin hazırlayacağı bir ders çalışma programını, tatil boyunca uygulamasını sağlamanız faydalı olacaktır. Ancak burada çocukla çok fazla inatlaşmamak ve tatilini derslere boğmamak önemlidir.

- Çocuğa sürekli başarısız derslerini hatırlatmak ve `iyi bir karne getirmedin, bu yaz sana şunlar yasak' yaklaşımında bulunmak, çocuğun ders çalışmasına değil tam tersine öfkelenmesine yol açacağı için, bu davranışlara yönelmemek, çocuğunuza kendisine güvendiğinizi hissettirerek, bir sonraki eğitim yılında daha başarılı ve gayretli olacağına inandığınızı ifade etmek, sizi ve çocuğunuzu daha da yakınlaştıracaktır.
465
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.