Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Karne sendromuna dikkat

Karne sendromuna dikkat

Uzmanlar, aileleri karne sendromuna karşı uyarırken, ailenin ve çocuğun başarısızlığın nedenlerini araştırarak, çözüm üretilmesini öneriyor.

Uzmanlar kötü karne ile sevgi yetersizliği, yanlış tutum ve ilgisizlikle karşılaşan çocuğun, kendine güvenini kaybedeceğini bildirirken, böyle bir sonucu yaşamamak için birlikte nedenleri gözden geçirip çözüm üretmesi önerisinde bulundu.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selahattin Şenol, okul başarısının bir çok etkene bağlı olarak değiştiğini söyledi.

Kötü karne ile karşılaşan anne babanın genellikle "Neden zayıf getirdin?" diye sorduğunu belirten Şenol, "Karnelerin alındığı dönemlerde anne, baba ve çocuklar açısından karşılaşılan en önemli sıkıntılardan biri bu şekilde başlamaktadır" dedi.

Kendine güven tehlikede

Çocuğun, başarılı bir karne ile kendine daha çok güvendiği, öz saygısının geliştiğini anlatan Selahattin Şenol, kötü karne ile sevgi yetersizliği, olumsuz koşullar, yanlış tutumlar ve ilgisizlik ile karşılaşarak öz saygı ve kendine güvenin tehlikeye girdiğini ifade etti.

Şenol, "Bu ise farklı gelişim dönemindeki çocuk ve gençlerde, beklenmedik davranışların sergilenmesine yol açmaktadır. Anne baba tepkileri ya da içinde bulundukları bu olumsuz duygular nedeniyle çocuk ve gençler zaman zaman medyadan da izlediğimiz üzücü sonuçlara yol açan davranışlar sergilemektedir" diye konuştu.

Öğretmenlerle işbirliği

Şenol, eğitim yılı içinde okul ve öğretmeni ile yeterince işbirliği yapan ailenin, çocuğun sınıf içindeki düzeyini ve nasıl bir karne alacağını tahmin edeceğini belirtirken, "Ailenin, başarısızlık durumunda sonuçtan çok bu sonuca nasıl gelindiğini değerlendirmesi önemlidir" dedi.

Karne döneminde aile ve çocuğun yaşadığı üzüntüleri bitirip, böyle bir sonucu yeniden yaşamamak için birlikte nedenleri gözden geçirmesi ve çözüm üretmesi önerisinde bulunan Doç. Dr. Selahattin Şenol, "Ailesinin ya da anne babasının sevgisini bilen ve onlar tarafından benimsenen çocuk ve ergenler bu üzüntüyü kısa sürede atlatarak işbirliği yapmakta, başarılı olmaktadır.

Ergenlik

Şenol, "Ergenlik bir yeniden düzenleme dönemidir ve yaşamın sosyal yanları öne çıktığı için, ilgi alanlarında geçici de olsa bir kayma olabilir. Ancak böyle bir uyum sürecinden sonra ergenler kısa sürede toparlanmakta ve okul ile ilgili sorumluluklarını yüklenmektedirler" dedi.

Tatilde çocuğun iyice dinlenerek, gelecek öğretim yılına hazırlanması gerektiğini kaydeden Şenol, bazı çocukların ise çalışarak kendine güvenini de sağlayabileceğini söyledi.
166
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.