Magazin

Karne kabusu yaklaşıyor

Karne kabusu yaklaşıyor

İlköğretim okullarında karne tatili yaklaşırken, uzmanlar uyarıyor: Çocuğu başarısız olan veliler önce kendini sorgulamalı, çocuklara karşı anlayışlı olunmalı.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adil Türkoğlu, yarıyıl tatilinin yaklaşmasıyla birlikte öğrencilerde "karne kabusu"nun başladığını belirterek, aileleri çoçuklarına karşı anlayışlı olmaları konusunda uyardı.

Türkoğlu, 8 Şubat Cuma günü başlayacak yarıyıl tatilinde, kırık notlardan dolayı üzücü olayların yaşanmaması için en büyük görevin anne ve babalara düştüğünü söyledi.

Öğrencilerin, çocukluk ve gençliğin verdiği duygusal yapıyla daha fazla kırılgan olduklarını, onurlarıyla oynandığında ise istenmeyen yollara başvurabileceklerini belirten Türkoğlu, "Başarısız da başarılı da olsa çocuklar, bizim çocuklarımızdır, bu asla unutulmamalı" dedi.

Türkoğlu, şöyle konuştu:

"Ailelerin, katı tutumu çocukların geleceklerini karartıyor. Hiçbir çocuk isteyerek başarısız olmaz. Bu nedenle, çocuğu başarısız olan veli, önce kendini sorgulamalı. (Nerede hata yapıyorum?) sorusunun cevabı aranmalı ve çocuğu incitecek sözlerden kaçınmalıdır."

Veliler televizyonun esiri

Öğrencilerin, en büyük yakınmalarının anne ve babalarının kendileriyle ilgilenmemesi olduğuna dikkati çeken Türkoğlu, buna karşılık velilerin, "çok yoğun çalışıyorum, çocuğumla ilgilenecek vakit bulamıyorum" mazeretine sığındıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Bir insan, işyerinde ne kadar yoğun çalışırsa çalışsın, günde yarım saatini çocuğuna ayırsa yeter. Oysa, veliler bunu yapmak yerine televizyona adeta esir oluyorlar. Ya haber programlarını, ya pembe dizileri ya da ilgi alanlarına giren başka programları izlerken, çocuklarını unutuyorlar.

Çocukla geçirilecek zamanın uzunluğu değil işlevi önemlidir. Yarım saati dolu dolu geçiren, çocuğuna sevildiğini hissettiren, gününün nasıl geçtiğini soran anne-babalar, bunun mükafatını çocuklarında başarı olarak göreceklerini unutmamalıdır."

Türkoğlu, yapılan bilimsel araştırmaların, çocuğu dövmekle, aşağılamakla, onurunu kırmakla ya da başka bir şekilde incitmekle hiçbir yere varılamayacağını gösterdiğini belirterek, bu yaklaşımın sorunu çözmekten ziyade tamamen çözümsüzlüğe sürüklediğini anlattı.
Yayın tarihi: 31.01.2002
453
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.