Magazin

Karnavalı da solcular kazandı!

Karnavalı da solcular kazandı!

Ünlü Rio Karnavalı'nı Chavez'in mali destek verdiği Vila Isabel grubu kazandı.

Brezilya'nın bu yıl bir hayli siyaset içeren ünlü Rio Karnavalı'nda birincilik, gösterisinde 'Latin Amerika'nın birliği' temasını işleyen solcu Venezüella hükümetinin sponsorluğunu yaptığı 'Vila Isabel' samba okulunun oldu.

Venezüella devlet petrol şirketi PDVSA'nın 500 bin dolar verdiği sambacılar, geçit arabasına Latin Amerika'nın efsane devrimcisi Simon Bolivar'ın, elinde kılıç yerine bir kalp tutan 13 metrelik dev bir maketini yerleştirirken, tema müziği olarak da 1960'larda solun marşı olan 'I'm Crazy About You America' şarkısını kullandı. Brezilya Kültür Bakanı Gilberto Gil'in bu şarkısında, Latin Amerika'nın özgürlük hayalleri anlatılıyordu.

Chavez beklendi ama...
Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in Latin Amerika kıtası çapında sol rüzgârlar estirdiği bir dönemde PDVSA'nın böylesine namlı bir karnavalda yaptığı bu 'cömertlik' son derece dikkat çekici bulundu. Hatta Chavez'in de karnaval kutlamalarına katılacağı söylentileri aldı yürüdü. Ancak bu beklenti boş çıktı.

Birinci olduklarının açıklanması sonrası bir konuşma yapan Vila Isabel samba okulunun başkanı Wilson Moises Alves, Venezüella halkı ve ve PDVSA'ya teşekkür etmeyi ihmal etmeyerek şu ifadeleri kullandı: "Tanrı'ya şükür, Vila Isabel çok güzel bir gösteri sundu ve halk da bunu karşılıksız bırakmadı."

Ünlü karnavalın geçit töreninde Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ile Arjantinli faşist diktatör Jorge Rafael Videla'nın da video görüntülerinin kullanıldığı temalar eksik olmamıştı. Geçit töreninde dans, müzik, kostüm ve hikâyeleriyle toplam 40 üyeli jüriden en yüksek puanlar alan 4 bin kişilik Vila Isabel grubu, en son 1988'te birinci olmuştu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 03.03.2006
316
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.