Magazin

Kariyer hırsı yalnız bırakıyor

Kariyer hırsı yalnız bırakıyor

Yoğun iş temposu, başarı isteği ve kariyer çabası günümüz insanını giderek yalnızlaştırıyor. Ne eski aşklara itibar ediliyor, ne anne, baba, dayı, hala, nine ve dededen oluşan `büyük aile' kavramına, ne de komşuluğa.

Uzmanlara göre, bireyselleşen bir dünyada, yalnızların sayısı da giderek artıyor. Eğitimli kişilerin yaşamdan ve kişilerden beklenti çıtalarının yükseldiğini hatırlatan uzmanlar, "Mükemmelliyetçi kişilerin kaderi de yalnızlık oluyor" diyor.

İş hayatında başarıyı hedefleyen, kariyer peşinde koşan kişilerin pek çok alternatifi bıraktığını belirten Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Spor ve Kültür Dairesi Psikologu Elif Yazar, "Ancak unutmamak gerekir ki, her tercih bir vazgeçiştir" dedi.

Günümüzde pek çok insanın sadece anne, baba, çocuktan oluşan çekirdek aileye yöneldiğini, dede, nine, hala, dayı, amca gibi yakınlardan oluşan büyük ailelerin geçmişte kaldığını anlatan Uzman Psikolog Yazar, şunları söyledi:

"Oryantal aile yapısı artık değişiyor. Akraba ilişkileri hemen hemen yok denecek kadar az. Erkekler gibi eğitimli kadınlar da artık evlilikten uzak duruyor. Herşey, yaşam standartını yükseltemeye ve kariyere odaklı. Bunun peşinde olan kişiler, yaşayabilecekleri farklı alternatiflerden vazgeçiyor ve sonunda yalnız kalıyor."

AŞKA BİLE YER YOK
Eğitimli ve kariyer sahibi kişilerin hayatında çoğu kez aşka bile yer olmadığını belirten Uzman Psikolog Yazar, eski aşkların artık birer nostalji olduğunu söyledi. "Kişilerin hayatında yapılması gereken o kadar çok şey var ki, o hırs içinde aşk bile belli süre devam ediyor" diyen Psikolog Yazar, kişilerin artık bir kişiye uzun süre odaklanamadığını belirtti. Günümüz insanın hayattan ve kişilerden beklenti çıtasının yükseldiğine dikkat çeken Yazar, mükemmeliyetçi olmanın da yalnızlık konusunda önemli bir etken olduğunu vurguladı.

BİRİNİN NEFESİNE MUHTACIZ
Yalnızlığın insan doğasına aykırı olduğuna değinen Psikolog Yazar, "Ne olursa olsun, insan birinin nefesine muhtaçtır" dedi. Yalnızlığın belli koşuşturma döneminde çok fazla problem olmayacağını ancak belli süre sonra bunun büyük bir boşluk yaratacağını ifade eden Psikolog Yazar, "İnsan bir süre sonra bilgisini, sevgisini paylaşmak ister. Birlikte olmak, kişinin kendine olan güvenini geliştirir. Hayatta daha güçlü durmayı sağlar" diye konuştu.

Yalnızlığın kapımızı çalmaması için yapılması gerekenleri anlatan Yazar, "Gözgöze iletişim çok önemli. İnsanlara karşı önyargılı olmamak gerekiyor. Mümkün olduğunca insanlara şans tanınmalı, iletişim kurulmalı" dedi.
(DHA)
Yayın tarihi: 13.01.2003
665
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.