Magazin

Karıncalar geziyi sevdi

Karıncalar geziyi sevdi

Kültür Karıncaları projesine katılan ilköğretim öğrencilerinin çoğu tarih derslerini sevmiyor. Ama tarihi görerek, tartışarak, çizerek ve tarihi kişiliklerin yerine geçerek keşfetmekten çok hoşlanıyor.

Kültür Bilincini Koruma Vakfı'nın binasını dolduran çocuklar çok heyecanlı. Çünkü gönüllüler, onlara bir sır verecek. Sır elden ele dolaştırılan kutunun içinde. 'Tarihin koruyucu'sunun kim olduğunu öğrenebilmek için heyecanla kutuyu açan her çocuk, hayretle gülümsüyor.

Kutunun içi ayna kaplı
Kültür Bilincini Koruma Vakfı, 'Kültür Karıncaları' projesini kasım ayında başlattı. Hedef öğrencilerin olabildiğince erken yaşta tarihi değerleri fark edebilmelerini ve korumalarını sağlamak. Proje için İstanbul'la ilk tanışma temalı iki kültür gezisi hazırlanmış. Altıncı sınıf öğrencilerinin katıldığı gezilerden biri Galata Kulesi, diğeri Yerebatan Sarnıcı odaklı. Gezilerin ardından drama, resim dersleri ve oyunlarla öğrenilenlerin kalıcı olması sağlanıyor. Vakıf, pedagog, eğitimci, psikolog ve profesyonel rehberlerden oluşan bir takım oluşturdu. Bu yıl vakıf, imkânları dahilinde iki okul belirledi. Beylerbeyi Türkan Sedefoğlu İlköğretim ve Kâğıthane Zuhal İlköğretim Okulu'ndan 6. sınıflara uygulanan proje üç yıl devam edecek.

Güzel bir pazar sabahı
Öğrenciler pazar sabahı saat daha 09.00'da Zuhal İlköğretim Okulu'nun bahçesindeydi. 6-C sınıfının 20 öğrencisi, rehber, eğitimci, raportör, koç ve fotoğrafçıdan oluşan gönüllü grupla bir sınıfta buluştu. Gönüllüler, 'Tarih dersini seviyor musunuz?' diye sordu. Öğrenciler hep bir ağızdan yanıtladı: 'Sevmiyoruz çünkü ezber yapamıyoruz!'

Daha sonra iki gruba ayrılarak sınıflara geçen öğrencilere pedagog Bedriye Murathanoğlu, önce Kültür Karıncaları'nın amacını anlattı. Sonra Galata sözcüğünün öğrencilere ne ifade ettiğini sordu, çocuklar yanıtladı:
'Galatasaray', 'Diğer adı kuledibi mi?', 'Köprü', 'Uzun sur gibi',
'İntihar etmek için kullanılan yer', 'Kız Kulesi'...

Buraya kim dokundu?
Servis kuleye yaklaştığında iyice sabırsızlanan öğrenciler, kulenin yüksekliğini tahmin etmeye çalışıyordu. İçeride üst katın restoran olduğunu öğrenince, içlerinden biri 'Niye eskisi gibi bırakmamışlar. Öyle daha iyi olmaz mıydı?' diye yakındı. Rehber, Hezarfen Ahmet Çelebi'nin kuleden Üsküdar'a uçuş hikâyesini anlatırken, öğrenciler bir yandan hayretle dinledi, bir yandan da kafalarına takılan soruları sordu; 'Hezarfen'in kanatları hâlâ saklanıyor mu, yere inerken hiç hasar görmemiş mi?' Kulenin üst katına çıktıklarında ise, heyecanları en üst seviyedeydi. Öğrenciler, kulenin balkonundan İstanbul'u seyrederken, rehberleri de kuleden görünen tarihi eserler hakkında kısa bilgiler verdi.

Kulenin dışına çıkıldığında, öğrencilerden kuleye dokunmaları ve hissettiklerini söylemeleri istendi. Sırayla saymaya başladılar: "Soğukluk,
pürüz, sertlik, yükseklik..." Sonraki soru ise 'Sizden önce buraya kimler dokunmuş olabilir'di. Bu sorunun cevapları da, 'Fatih Sultan Mehmet, Bizanslılar, Cenevizliler, itfaiyeciler, kuşlar' oldu. Galata Kulesi'nden tünele kadar yürüyen çocuklar, dünyanın ikinci en eski metrosuna bindi, Karaköy'deki Osmanlı Bankası Müzesi'ni gezdi. Geziden sonra Beşiktaş'taki vakıf binasına gelen çocuklar, gün boyu öğrendiklerini drama ve resimle pekiştirdi.

Atkıdan sarık
Öğrenciler önce dağıtılan metindeki rolleri paylaşarak, Hezarfen Ahmet Çelebi'nin Galata Kulesi'nden uçuşunu canlandırdı. Sözler kısacıktı ama her biri rolüne uygun kostüm yapma telaşındaydı. Kartondan kanatlar takıldı. Atkı ve eşarplar sarılarak taçtan sarığa kadar aksesuvarlar yaptılar. Daha sonra gördükleri yerler hakkında resim yaptılar, 'Siz olsaydınız Galata Kulesi'ni ne amaçla kullanırdınız' sorusunu yanıtladılar: Kule eski haline getirilmeli, yeniden gözetleme kulesi olabilir, asansörü kaldırsınlar ki insanlar çıkarken tarihi hissetsin...
Bilgi için: http://www.kulturbilinci.org
(Radikal)
Yayın tarihi: 17.12.2003
501
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.