Magazin

Karikatür Oscar'ı Gülcügil'in

Karikatür Oscar'ı Gülcügil'in

"Terörizm" konulu 19'uncu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda birincilik ödülüne Mehmet Ateş Gülcügil değer görüldü.

Dünyanın 90 ülkesinden çok sayıda çizerin katıldığı yarışmada Çek sanatçı Miroslav Bartak'ın başkanlığında ABD'den Arthur B.Bok, Türkiye'den Latif Demirci, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Hüsamettin Koçan, Tan Oral, Turhan Selçuk, Arjantin'den Roberto Fontanarrosa, Norveç'ten Finn Graff ve Almanya'dan, Dieter Ronte'den oluşan seçici kurul 386 yapıtı değerlendirdi.

Kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda birincilik ödülüne Türk sanatçı Mehmet Ateş Gülcügil değer görüldü. Sanatçı, 8 Bin ABD Doları ile Aydın Doğan Vakfı Birincilik Ödülü, Kültür Bakanlığı Plaketi ve Hürriyet Gazetesi Altın Plaketi'ni alacak.

Yarışma ikinciliğine İzlandalı sanatçı Eythor Stefansson seçildi. Stefansson , 5 Bin ABD Doları ile Aydın Doğan Vakfı İkincilik Ödülü ve Milliyet Gazetesi Altın Plaketi'ne hak kazandı.

Kübalı sanatçı Alberto Morales Ajubel, ise seçici kurul tarafından üçüncülük ödülüne değer görüldü. Sanatçı 3 Bin 500 ABD Doları ile Aydın Doğan Vakfı Üçüncülük Ödülü ve Radikal Gazetesi Gümüş Plaketi'ni alacak.

Seçiciler Kurulu'nun Başarı Ödülü'ne değer gördüğü sanatçılar da şöyle;

Sergei Bobylev (Rusya Federasyonu)
Toso Borkovic (Yugoslavya Federal Cumhuriyeti)
Florian Doru Crihana (Romanya)
Oleh Derhachov (Ukrayna)
Krzysztof Grzondziel (Polonya)
Konstantin Kazanchev (Ukrayna)
Alexandr Kostenko (Ukrayna)
Lagator Luka (Yugoslavya Federal Cumhuriyeti)
Yurij Ochakovsky (İsrail)
Costantin Pavel (Romanya)
Paul Verschaeren (Belçika)
Masoud Ziaei Zardkhashoei (İran)

19'uncu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda derece alan sanatçıların ödülleri 5 Kasım 2002 tarihinde Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi'nde yapılacak törenle verilecek.
Yayın tarihi: 27.06.2002
446
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.