Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Karikatür asosyal yapıyor

Karikatür asosyal yapıyor

Okumayı öğrendikten sonra kendisini karikatürün renkli dünyasına kaptıran çocukların sosyal yaşamdan koptuğu, bu çocukların büyüyünce iletişim kurmakta zorlandıkları bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Savaş Çilli, kişinin toplumda söz sahibi olabilmesi ve sosyal hayattan kopmamasının, çocukluğunu geçirdiği ortamın ve bu dönemdeki alışkanlıklarının etkili olduğunu kaydetti.

Bu nedenle çocukların gelişiminde önemli olan bazı kriterlere dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Çilli, çocuklara okumaya başlamasıyla birlikte sosyal hayatın tüm yönleriyle tanıtılması gerektiğini söyledi.

Okumayı öğrendikten sonra kendisini karikatürün renkli dünyasına kaptıran çocukların sosyal yaşamdan koptuğunu belirten Çilli, şunları ifade etti:

"Gerçek dışı olayların anlatıldığı karikatürler belki çocukların düşünce gücünü geliştiriyor ancak, hayalciliğe kapılmalarına neden oluyor. Karikatürün çocuğun zihinsel gelişimine katkıda bulunduğu hakkındaki düşünceler tamamen yanlıştır. Sürekli karikatür okuyan ve tek yönlü iletişim aracı olan televizyona bağlı kalan çocuklar, büyüdüklerinde iletişim kurmakta zorluk çekiyorlar. En önemlisi de, butür aktiviteler ve içinde bulundukları ortamlar çocuğu asosyal yapıyor."

Çocukların gelişimini tamamlaması ve birey olabilmesi için anne vebabalara önemli görevler düştüğünü bildiren Çilli, "Çocuğun arkadaşları ile oynaması, okullarda çeşitli aktivitelere katılması sağlanmalıdır. Babanın otomobilini, sanayide tamir ettirirken bile çocuğunu yanında götürmesi, çocuğun toplum içindeki iletişim gücünü artırır" dedi.

Bunların yanı sıra kitap okuma alışkanlığı kazandırılan çocukların gerçekleri daha iyi algılayacağını ifade eden Çilli, "Böylece, toplumbilincini küçük yaşta kazanan çocuklar diğerlerine göre daha başarılı olurlar. Bu durum, yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır" diye konuştu.
414
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.