Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kardeşler, güven duygusunu artırıyor

Kardeşler, güven duygusunu artırıyor

Çok çocuklu ailelerin çocuklarında güven duygusunun daha çabuk geliştiği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Figen Güleş, kırsal bölgelerde yetişmiş ve geniş nüfuslu bir ailede büyüyen çocukların kendi ihtiyaçlarını karşılamaya başlamalarının, zaman içinde hem sorumluluk duygusunu tanımalarında, hem de kendilerine güvenmeye başlamalarında olumlu bir etken olduğuna dikkati çekti.

Çocuk eğitiminde aileye büyük görevler düştüğünü belirten Güleş, "Kırsal kesimde büyüyen çocuklar, hayatın mükemmel olmadığını, bölgelerinde yaşadıkları sorunlarla tanıma şansına sahip oluyorlar. Özellikle ekonomik sıkıntı içinde olan ailelerin çocukları, daha iyi şartlarda yaşamak için derslerine de daha sıkı sarılıyor" dedi.

Çekirdek ailelerin çocuklarına sevgi gösterisinin, geniş nüfuslu ailelere göre daha fazla olduğunu vurgulayan Figen Güleş, şunları söyledi: "Sevgi ve ilgi, çocuğun hazmedeceği şekilde verilmelidir. Sevgisizlik, kendini yalnız hissetme duygusuna yol açarken, aşırı sevgi çocuklarda vurdumduymazlığa neden olur. Kardeşi olmayan çocuklarda yalnızlık duygusu ve toplumla olan iletişimde çok sık sorunlarla karşılaşıyoruz.

Bu sorunların telafi edilmesi için anne-babalara önemli görevler düşüyor. Ebeveynlerin çocuklarıyla arkadaş olması, çocuğa kendini ifade edebilecek ortamlar yaratması, büyük önem taşır. Aile fertleri, çocuğun kendini özellikle evde yalnız hissetmemesi için çeşitli etkinlikler düzenlemeli."

Tek çocuklu ailelerde, çocuklara erken yaşlarda sorumluluk verilmesi gerektiğini anlatan Güleş, "İkinci bir çocuğun sorumluluğunu alabilecek ve ekonomik sıkıntısı olmayan ailelere çocuk yapmalarını öneriyoruz. Kardeşlerine karşı sorumluluk duygusunu üstlenen çocuklar, güven duygusunu daha kolay tanıyor" diye konuştu.

Çocuğun cinsiyet seçimi ve vücudunu tanımada da tek çocukların kardeşi olan çocuklara oranla daha geç geliştiğini belirten Güleş, çocukların kardeşlerinin vücudunu tanırken, kendi vücudunu da tanıma şansı edindiklerini vurguladı.
(AA)
376
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.