Magazin

Karanlık stresi yeniyor!

Karanlık stresi yeniyor!

Modern hayatın stresinden kurtulmak için yeni yöntem 'görmemek'!

Hızlı dünyanın hızlı işadamları gittikleri kurslarda üç gün boyunca gözleri kapalı kalarak dışa değil, 'içe bakışı' öğreniyor. Üç gün gözü kapalı kalmanın bedeli ise 425 pound (yaklaşık 1000 YTL). Marie Claire dergisinin son sayısına göre özellikle Britanyalı genç profesyonellerin rahatlama tercihi yoga, ekstrem sporlar ya da pahalı spa bakımlarından, dış dünyayı görmeyi engelleyip iç görselliği artırmayı amaçlayan yeni bir teknik.

Amaç vücuttaki serotonin seviyesini artırarak 'iç gözü' açmak ve beynin rüya kısmını harekete geçirip görmeden görselliği yakalamak! Bu merkezlerde gözler özel gözlüklerle kapalı olduğu sırada katılımcıların yemesine, dolaşmasına ve 'iç yolculuğuna' çıkmasına yardım eden eğitmenler var.

Gün boyunca bu haldeyken iç gözü açmaya yönelik ses, hareket ve yazma dersleri alınıyor. Diğer bir gün boyunca konuşma yasağı getirilerek katılımcılar tam bir karanlık içinde bırakılıyor, kimim, neden buradayım gibi soruları kendi kendine yanıtlamaları gerekiyor. Bu iç hesaplaşmanın ardından anlatılanlara göre çoğu kişi kendini fiziksel olarak bir başka yerde hayal ettiği halüsinasyonlarla baş başa kalıyor.

'Sacred Trust' adlı şaman grubunca yürütülen 'Görünen karanlık' adlı bu kurslar şamanlığın birinci prensibi olan 'dünyayı bir enerji denizi olarak görme'nin sağlanmasını hedefliyor. Kurslara katılanlar üç gün sonra gözlüğü çıkardıklarında gördükleri dünyanın eskiden gördükleri gibi olmadığını, bu sayede hem görüp hem hissetmeyi başardıklarını söylüyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 06.06.2005
360
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.