Magazin

Karanlığın çocukları

Karanlığın çocukları

Güneşe çıktıklarında deri üzerindeki hücrelerin değişime uğraması nedeniyle karanlıkta yaşamayı zorunlu kılan "Xeroderma pigmentosum" adlı hastalık ABD`de milyonda bir, Japonya`da 250 binde bir kişide görülürken, Van ve çevresinde 16 kişide tespit tedildi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Dermatoloji Bölüm Başkanı Doç.Dr. Ahmet Metin A.A muhabirine, geçmiş yıllarda cüzzam yada sedef sanılan ``Xeroderma Pigmetosum`` adlı hastalığın, güneş ışınlarının derinin üst kısmında yaşayan hücrelere ulaşarak DNA`yı bozması ve vücutta bozulmayı tamir edecek mekanizmanın bulunmaması nedeniyle oluştuğunu söyledi.

Metin, bu mekanizmanın vücutta bulunmaması nedeniyle güneşe çıkıldığında vücut renginde koyulaşmaların meydana geldiğini, aktinik keretoz denilen kanser örtüsünün ortaya çıktığını ve bu değişikliklerin 2 yaşında başladığını belirtti. Ahmet Metin, bu tür çocukların güneşten iyi bir şekilde korunmaları halinde normal bir insan kadar yaşayabileceklerini ancak koşulların sağlanmaması halinde bu hastalığı taşıyan kişilerin en fazla 20 yaşına kadar yaşayabildiğini dile getirdi.

Sözkonusu hastalığın Türkiye`de görülme sıklığının bilinmediğini ABD`de milyonda bir, Japonya ve diğer ülkelerde 250 binde bir kişide görülen bu hastalığın şimdiye kadar Van ve çevresinde 16 kişide tespit tespit edildiğine dikkat çeken Metin, ``Bölgemizde bu hastalığın sık bir şekilde görülmesi, toplumun kapalı yaşayaşına bağlıolarak meydana gelen akraba evliliklerinden kaynaklanmaktadır`` dedi.

HASTALIĞIN İLK GENETİK ARATIRMASI
Doç.Dr. Metin, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Engin Gözükara ve ABD`de bulunan Natıonal Enstitües of Health Merkezi`nde Kenneth Kraemet ile hastalığın Türkiye`de ilk kez genetik açıdan arıştırılmaya başlandığını bildirdi.

Araştırmalar sonucu Van`ın Muradiye ilçesinde yaşayan ailenin 8 ve10 yaşındaki iki çocuğu ile İtalya`da yaşayan bir çocukta, hastalığın aynı özelliklerinin bulunduğuna işaret eden Metin, yapılan incelemelerde bu iki ailenin en az 500 yıl öncesine dayanan bir akrabalık bağının bulunduğunu kaydetti. Metin, ailelerle yapılan görüşmelerde birbirlerini tanımadıkları ve böyle bir ilişkinin nasıl oluşabileceği yönünde bilgi sahibi olmadıklarını bildirdi.

KARANLIĞIN ÇOCUKLARINA SOSYAL DESTEK
YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi`nde tedavi edilen 16 yaşındaki Vesile ile 19 yaşındaki Beşir Demir kardeşlerin Başkale ilçesi`ne bağlı bir köyde tek göz odada çok zor koşullarda yaşadıklarını anlatan Metin, şöyle konuştu: "Bölgede bu hastalığı taşıyan bütün çocukların aileleri büyük maddi imkansızlık içinde yaşamaktadır. Türkiye`de bu tür çocuklara ve ailelerine sosyal destek sağlanmalıdır. Yurtdışında bu çocukların ve ailelerinin eğitim gördükleri merkezler bulunmaktadır. Bu merkezler sayesinde ailelerin çocuklarını güneşten korumaları için her türlü bilgi verilmektedir. Burada da bu çocukların ailelerine iş imkanı sağlanmalı, aileler bilinçlendirilmelidir."

Toplumun da bu hastalık konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığını bildiren Metin, ``Türkiye`de öncelikle hastalığın görülme sıklığı belirlenmelidir. Hastalık Türkiye`de çok fazla bilinmemektedir. Bu hastalık ABD`de gündeme geldiğinde hepimiz televizyonda izledik ve çoküzüldük. Ancak bu hastalık ülkemizde daha sık görülmekte ve aileler daha zor koşullarda yaşamaktadırlar`` diye konuştu.
Yayın tarihi: 17.10.2002
371
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.