Magazin

Karadeniz'in gizemli horozu

Karadeniz'in gizemli horozu

Karadeniz'de yaşayan dağ horozu sabah saat 05.00-07.00 ile akşam saat 17.00'den sonra görülüyor.

Doğa Derneği tarafından yürütülen 'Dağ Horozu Koruma Projesi' çerçevesinde dünyanın en az tanınan hayvanlarından olan 'dağ horozu'nun yaşamı gün ışığına çıkarılıyor.

Dağ horozları Türkiye'nin kuzeydoğusunda ve Kafkasya'da yaşayan kuşlar arasında en ilgi çeken ama en az bilinen tür. Dağ horozları denizden 2 bin metre yükseklikteki dağlarda, orman sınırının üzerinde yaşıyor.

Doğa Derneği Eko Turizm sorumlusu Önder Cırık, "Daha çok Trabzon, Rize, Artvin ve Ardahan illerinde popülasyonu bulunuyor. Yüksek alanlarda yaşaması nedeniyle az tanınıyor. Hiçbir şekilde insanla teması yok. Yazın 05.00-07.00 saatleri ile akşam saat 17.00'den sonra ortaya çıkıyor" dedi.

Sayıları 300 ile 350 arasında
Cırık'ın verdiği bilgiye göre geçen yıl yapılan sayımlarda 300 ile 350 arasında dağ horozu kaydedildi. Doğu Karadeniz'de horoza ait 42 farklı yaşam alanı tespit edildi.

Dağ horozlarının turizm potansiyeli de bulunduğunu vurgulayan Cırık, "Her yıl yüzlerce yabancı kuş gözlemcisi dağ horozu için ülkemize geliyor. Yerel rehberler yuvalara gezi düzenliyor" diye konuştu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 25.03.2006
427
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.