Magazin

Karadeniz'in asi sesi sustu

Karadeniz'in asi sesi sustu

Karadeniz'in sevilen Laz-rock'çısı Kazım Koyuncu kansere yenildi. Sanatçı bugün son kez hayranlarıyla buluşacak.

Lazca rock'un öncüsü Kazım Koyuncu, 2005'in başından beri mücadele ettiği kansere yenik düştü. Son yıllarda Karadeniz müziğinin geniş kitlelere duyurulması ve beğenilmesinde büyük payı bulunanan 33 yaşındaki sanatçı dün İstanbul Amerikan Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

1972 Hopa doğumlu olan Koyuncu'nun müzikle ilişkisi küçük yaşta başladı. Ortaokulda mandolin çalan ve sonrasında gitara merak saran Koyuncu 1989'da üniversite eğitimi için geldiği İstanbul'da müzikle iyice haşır neşir oldu. Koyuncu, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisiydi ancak aklı hep müzikteydi.

İki grup birden kurdu
İlk grubunu 1992'de kurdu. 'Dinmeyen' isimli Türkçe müzik yapan politik bir gruptu bu (grup, 1996'da 'Sisler Bulvarı' isimli albümü yaptıktan sonra dağıldı). Koyuncu ve arkadaşları, grubun dağılmasından sonra, 1993'te 'Zuğaşi Berepe' (Denizin Çocukları) isimli yeni bir grup kurdu. İki grup, aynı anda çalışmalarını sürdürdü. Zuğaşi Berepe, 1995 yılında 'Va Mişkunan' (Bilmiyoruz), 1998 yılında ise 'İgsaz' (Gidiyor) isimli albümleri yaptı. Grup, yaptığı Lazca rock'la büyük beğeni kazandı.

Zuğaşi Berepe 1998'de dağılınca Koyuncu tek başına müzik yapmaya devam etti. 2001'de ilk solo albümü 'Viya'yla adını duyurdu. Bu albümden sonra Kanal D'de yayımlanan 'Gülbeyaz' isimli dizininin hem müziklerini yaptı, hem de bazı bölümlerinde oynadı. 'Sultan Makamı' dizisinin de müziklerini yapan sanatçı 2004'te ikinci solo albümü 'Hayde' ile yine Karadeniz'in rüzgârlarını müzikseverlere taşıdı. Koyuncu'nun albümlerinde seslendirdiği 'Didou Nana', 'Hey Gidi Karadeniz', 'Narino', 'Uy Aha', 'Hayde' gibi şarkıları dillere dolandı.

Kazım Koyuncu 2004 yılının aralık ayında grip ya da bronşit olduğundan şüphelenerek gittiği hastanede kansere yakalandığını öğrenerek tedaviye başladı. Ağır tedavi nedeniyle sahnelere veda etmek zorunda kalan Koyuncu, Radikal'den Oktay Öztürk'le yaptığı bir röportajda "Bazıları farkına varmadan yaşıyor ve farkına varmadan ölüyor. Ben yaşarken ölümün farkına varanlardanım" diye konuşmuştu.

Kazım Koyuncu 2003 yılında başlayan ve her yıl yapılan 'Hey Gidi Karadeniz' konserlerinin de mimarlarından biriydi. Sağlık durumu nedeniyle yarın yapılması planlanan konsere katılamayacağını belirten Kazım Koyuncu, internet sitesinde yaptığı açıklamada enfeksiyon kapma tehlikesi nedeniyle geceye seyirci olarak dahi gelemeyeceğini ifade etmişti. Kendisi olmasa da etkinliğin devam etmesi gerektiğini belirten Koyuncu, "Karadeniz dev bir dalgadır, özgür bir sudur. Bir olguya, bir kişiye bağımlı değildir. Bu nedenle 'Hey Gidi Karadeniz Geceleri' devam etmelidir" demişti.

Koyuncu bugün saat 11.00'de Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenecek olan törenle hayranlarıyla son kez bir araya gelecek. Sanatçının cenazesi saat 16.00'da uçakla önce Trabzon'a oradan da Hopa'ya götürülerek defnedilecek.

Karadeniz matemde...
ORHAN KAHYAOĞLU
Etnik müziklerin, özellikle de Laz müziğinin gitgide poplaştığı günlerde bu sıradanlaşmaya alternatif işler yapan birkaç isim arasında Kazım Koyuncu'nun adını da özenle anmıştım. Bu saptamayı, şarkıcının kendi adına yaptığı ilk solo albümü 'Viva!'yı merkez alarak yapmıştım. Hatta, yazının bir kesitinde, Koyuncu'nun en 'umut verici' isim olduğunu vurgulamıştım. Bu konuda yanılmadığıma dair saptamanın doğrulanmasıysa ikinci albüm 'Hayde'de gün ışığına çıkmıştı. Lazca söyleyen ilk rock grubumuz 'Zuğaşi Berepe'nin de yaratıcı ismi olarak ilk Koyuncu'yu anıyorduk. Anadolu'nun etnik kültürlerine yönelik yoğun baskıların yaşandığı bu zaman diliminde Koyuncu ve grubu müziğin, rock'un ana prob-lemlerini gözeterek ilginç etnik-rock deneyler yapmaktaydı. Müzik dünyamızda ciddi bir boşluk var artık. Onu dinleyenlerin başı sağolsun.
(Radikal)
Yayın tarihi: 25.06.2005
420
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.