Magazin

Karadamı Yeti'nin izinde

Karadamı Yeti'nin izinde

Kızılötesi görüşlü termal kameralar taşıyan ve muhtemelen bol boş vakti olan bir grup Japon, Himalayalar'da efsane kar adam Yeti'nin varolup olmadığını araştırıyor.

Maceraperest bir grup Japon, Himalayalar'da efsane kar adam Yeti'nin varolup olmadığını araştırıyor. Ekip lideri Yoşiteru Takahaşi, 1970'li ve 90'lı yıllarda, dünyanın 7. yüksek dağı olan Dhaulagiri Dağı´nda Yeti'ye ait olduğuna inandığı ayak izlerini gördüğünü savunuyor.

"Elini sıkıp, resmini çekeceğim"
Ayak izlerinin insanınkine çok benzediğini belirten Takaşi, "Eğer onu bulursam, elini sıkıp resimler çekeceğim" dedi. Takaşi, kar adamı yakalamayacaklarını, varolduğunun kanıtlanmasının yeteceğini söyledi. Yeti´yi bulmak üzere 14 kişilik ekip bugün yola çıkacak ve 8167 metre yüksekliğindeki dağda 6 hafta boyunca çalışmalar yapacak. Ekipte 7 Japon, 7 de Nepalli dağcı bulunuyor ve yanlarında vücut ısısını saptayan termal kameralar taşıyor.

Yeti hikayesi, 1920 ile 1950 arasında yabancılar Everest´e tırmanmaya başladığı sırada kendilerine anlatılan yerel söylencelerden çıkıp dünyanın ilgi alanına girdi. 1950´lerden beri Yeti avına çıkan çok sayıda ekip eli boş dönerken, Yeti söylencesi ilgi çekmeye devam etti.
Yayın tarihi: 11.08.2003
531
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.