Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kara Tren 147 yaşında

Kara Tren 147 yaşında

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları´nın (TCDD) 147'inci kuruluş yıldönümü tarihi Ankara Garı'nda kutlandı.

Törene İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Pakistan Ulaştırma Bakanı Ahmet Ali, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve bazı milletvekilleri katıldı. İstiklal Marşı´nın söylenmesi ve saygı duruşunun ardından konuşan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, hükümet olarak uyguladıkları politikaların ortak özelliğinin bugüne kadar ihmal edilen konuları ele almak olduğunu belirterek, sorunlara popülist değil, köklü çözümler üretmeyeçalıştıklarını söyledi.

Hükümet olarak "enkaz devraldık" edebiyatını kendilerine yasakladıklarını ifade eden Yıldırım, "Ülkemizdeki ulaşım sisteminin dünya koşulları dikkate alınarak ve kara, hava, deniz, demiryolları birbirini bütünleyecek şekilde yapılandırılması gerekmektedir, ancak bu yapılamamıştır" diye konuştu.

"Demiryollarının verimliliğinin artırılması amacıyla kurumun yeniden yapılandırılması ve özel sektörle işbirliği çalışmalarını sürdürdüklerini" kaydeden Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

50 yıldır neredeyse yok sayılan demiryollarının çığ gibi büyümüşsorunlarını çözmek hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 8 Haziran 2003 tarihinde Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin 1. Etabı'nın temelini atarak, ülkemizde hızlı tren çağını başlattık. Bu projenin 2.aşamasının da eş zamanlı olarak bitirilmesi için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. İki yıl sonra seyahat süresi 3 saat 10 dakikaya inecektir. Avrupa ve Asya kıtasını kavuşturacak Boğaz Tüp Geçit Projesi'nin temeli ise 2004 yılının ilk yarısında atılacaktır.

PAKİSTAN ULAŞTIRMA BAKANI ALİ
Bakan Yıldırım konuşmasının ardından Pakistan Ulaştırma Bakanı Ahmet Ali'ye plaket verdi. Ali, Pakistan ile Türkiye arasındaki dostluğun çok eskilere dayandığını anımsattı. Ali, iki ülke arasındaki iyi ilişkilere ve tarihi ilişkilere rağmen Türkiye ile Pakistan arasında doğrudan ulaşımı sağlayacak karayolunun olmadığını ifade etti. Türkiye ile Pakistan arasında İran üzerinden kolay ve güvenli bir karayolu yapılması için çalıştıklarını belirten Ali, "Umarım gerçek olur" diye konuştu. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da "göreve geldikleri günden itibaren demiryollarında (Toplam Kalite Yönetimi) anlayışını yerleştirmeye çalıştıklarını belirtti.

Karaman, "Bu kapsamda Edirne´den Kars'a kadar tüm demiryolcuların belirlenen hedefler doğrultusunda yönetime daha etkin ve verimli katılımını sağlayarak, daha kaliteli hizmet üretilmesi yönünde seferberlik başlattıklarını" kaydetti. Konuşmalardan sonra Ulaştırma Bakanı Yıldırım, kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında, Ressam İlter Ayhan ve Demirspor sporcularına plaket ve çeşitli hediyeler verdi. Kültür Bakanlığı Sanatçısı Yıldız Çamözdemir, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ve Banu'nun seslendirdiği şarkıların ardından Aksu, Yıldırım ve konuk bakan Ali, Gar içerisinde resim sergisi açılışına da katıldılar.
511
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.