Magazin

'Kar Leoparı' yelken açıyor

'Kar Leoparı' yelken açıyor

Dünyanın en yüksek tepesi Everest'e tırmanan ilk Türk olan ve "Kar Leoparı" diye tanınan ünlü dağcı Nasuh Mahruki, artık farklı bir alanda kendini deneyecek. Mahruki, "Yelkenli bir tekne ile dünya turu yapmak istiyorum" dedi.

Nasuh Mahruki, çok zor bir tırmanış olan ve 8 bin 611 metre ile dünyanın en yüksek ikinci tepesi K-2'ye tırmanarak dağcılıkla ilgili testleri tamamladığına inandığını söyledi.

"Bu kulvarda daha yukarısı yok" diyen Mahruki, dağcılığa devam edeceğini, fakat farklı dalda da kendisini denemek istediğini söyledi.

Bu konuda ilk olarak denizi seçtiğini belirten Mahruki, şöyle konuştu:

"Beni deniz de çok çekiyor. Çok farklı maceralar yaşıyabileceğimeinanıyorum. Bunun için bir yelkenli tekne ile denize açılabilirim. Bu da dağcılık kadar çok zor. K-2'de kendi kendimi sınadım."

Bilkent Üniversitesi'nde okurken gördüğü bir duvar ilanı sayesindedoğa sporlarına yöneldiğini belirten Mahruki, 1992 yılında "Türkiye'nin en başarılı dağcısı" seçilmiş, Rusya Dağcılık Federasyonu'nundan da "Kar Leoparı" unvanını almıştı.

Beşinci kitap yolda

K-2 tırmanışı sırasında yaşadıklarını bir kitapta topladığını belirten Nasuh Mahruki, şunları söyledi:

"Tırmanışlar sırasında günlük tutuyorum. Daha sonra kitap haline getiriyorum. İlk, "Bir Dağcının Güncesi"ni yazdım. 9 baskı yaptı. Peşpeşe, "Everest'te bir Türk", "Bir Hayalin Peşinde" ve "Asya Yolları, Himalayalar ve Ötesi" adlı kitaplarım çıktı."

AKUT çalışmaları sürüyor

AKUT'un Türkiye'de bir ilk olduğunu belirten Nasuh Mahruki 500 üyelerinin bulunduğunu dile getirerek "AKUT Vakfı" kurulması için de çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Mahruki, kendi evinin depreme dayanıklı olduğunu kaydederek, "40 yıllık eski bir evde oturuyorum. Fakat oldukça sağlam bir ev. Yaşadığım eve güveniyorum, depremde evde olursam sanırım sağ kalırım" dedi. Mahruki, Mayıs ayında motosikletle Tibet'i dolaşacağını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 07.02.2002
162
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.