Magazin

"Kar" ABD'de yılın en iyi 10 kitabından biri

"Kar" ABD'de yılın en iyi 10 kitabından biri

The New York Times'ın bugün açıklanacak olan geleneksel "Yılın En İyi 10 Kitabı" listesinde ilk kez bir Türk eseri yer aldı.

ABD'de ağustos başında piyasaya çıkan Orhan Pamuk'un "Kar" romanı, bir hafta önce de "Yılın dikkat çeken 100 kitabı"ndan biri olarak gösterildi.

ABD'nin "en prestijli kitap listesi" kabul edilen New York Times'ın 2004 listesindeki kitapların 9'u İngilizce yazılmış. Türkçe yazılan ve daha sonra İngilizceye çevrilerek listeye giren tek kitap Orhan Pamuk'un "Kar"ı. Liste, her yıl yayınlanan 180 bin yeni kitap arasında dikkat çeken, üzerinde konuşulan ve belli bir satış grafiğini yakalamış eserlerden oluşturuluyor.

Orhan Pamuk, Ağustos sonunda The New York Times'ın her hafta 1.5 milyon satan kitap eki "Book Review"e kapak olmuş, ünlü Kanadalı yazar Margaret Atwood da övgü dolu yazısında "Orhan Pamuk ikiye bölünmüş Türk ruhunu anlatmaya devam ediyor" demişti.

New York Times'ın listesi
1- Gilead: Marilynne Robinson
2- The Master: Colm Toibin
3- The Plot Against America: Philip Roth
4- Runaway:Alice Munro
5- Snow: Orhan Pamuk
6- War Trash: Ha Jin
7- Alexander Hamilton: Ron Chernow
8- Chronicles-Volume One: Bob Dylan
9- Washington's Crossing: David Hackett Fischer
10- Will in the World (How Shakespeare Became Shakespeare): Stephan Greenblatt.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 12.12.2004
351
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.