Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kaplumbağaların isim babası olun

Kaplumbağaların isim babası olun

Ekolojik Araştırmalar Derneği'nin yürüttüğü "Deniz Kaplumbağalarının Keşfi Projesi"ne katkı sağlayanların isimleri, uydu aracılığıyla izlenecek anne deniz kaplumbağalarına verilecek.

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi ve Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Danışmanı Dr. Ali Fuat Canbolat, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı Çevresel Yatırım Programı kapsamında, Adana'nın Ceyhan ve Yumurtalık ilçelerinde gerçekleştirilen projenin, yeşil deniz kaplumbağalarının soyunun devamı için önem taşıdığını belirtti.

Uydu sinyalleri sanal ortamda
Temmuz ayından itibaren anne kaplumbağalara takılan izleme cihazı sayesinde, bir yıl süreyle hareketleri uydudan takip edilecek ve hayvanları olumsuz yönde etkileyen faaliyetler belirlenecek. Yeşil Deniz Kaplumbağaları (Chelonia Mydas) koruma projelerine ek fon yaratmanın çabası içinde olduklarını ifade eden Conbolat şunları söyledi:

Projeye ek fon yaratmak için EKAD ve BTC, uydu cihazı ile takip edeceği kaplumbağalara sponsor olacak firmaların veya kişilerin isimlerini verecek. EKAD, denizleri aşan ve ismini taşıyan bir anne kaplumbağa olmasını isteyen firma ve kişilere bu olanağı sunuyor. Uydudan izleme bir yıl süreyle yapılabilecek ve deniz kaplumbağalarının korunmasına önem veren bilim adamları ve gönüllüler gibi pek çok ilgi grubunun buluştuğu www.seaturtle.org sitesinden kaplumbağalar anında izlenebilecek. Nerelerde beslendikleri, kışlama yaptıkları, gün içindeki davranışları uydudan gelen sinyallerle yorumlanacak ve siteye aktarılacak. İlk kez bu projede uydu aracılığıyla deniz kaplumbağalarının göç yolları ve dalış derinlikleri izlenecek."

Ergenleşebilme şansı binde 1
Bir deniz kaplumbağası 15-20 yaşlarında erginleşiyor ve dünyanın neresinde olursa olsun, doğdukları kumsallara yumurtalarını bırakmak için kilometrelerce yolu kat edebiliyor. Ne yazık ki erginleşmeyi başarabilen deniz kaplumbağalarının sayısı binde bir ya da 2 oluyor. Dünyada ve Türkiye'de 15-20 yıldır deniz kaplumbağalarını koruma çabaları yürütülüyor. Bu açıdan projeler önem taşıyor.
Yayın tarihi: 05.05.2004
408
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.