Magazin

Kaplan başlı kadın paniği

Kaplan başlı kadın paniği

İran'ın Kum kentinde, İslam'a hakaret ettiği için başı kaplana dönüşen bir kadının idam edileceği söylentisi ortalığı karıştırdı. 50 kişi tutuklandı.

Cumhuri İslami gazetesinin haberine göre, kaplan başlı kadının idam edileceği söylentileri yayılması üzerine Kum kentinde bir meydana yüzlerce kişi toplandı. Ancak yaratığın asılmasını seyretmeye gelenler karşılarında polisi buldu. Güvenlik kuvvetleri, haberin yalan olduğu konusunda ikna edemediği kalabalığı dağıtmak için müdahale edince bir grup tepki gösterdi ve çevredeki binaların pencerelerini kırdılar. 50 kişi tutuklandı.

İslama hakaret etmiş
Mollaların merkezi sayılan Kum kentindeki halkın öfkesinin nedeni, söylentisi yayılan kaplan-insan karışımı kadının İslama hakaret ettiğinin belirtilmesiydi. Böyle bir hakaretin Ramazan ayında yapılmış olması ise tepkinin daha da büyük olmasına yol açtı. Kaplan kafalı kadının resimleri bile başta okullar olmak üzere bütün kente dağıtıldı. İran'da bazı kesimler İslam'a hakaret edenlerin başlarının hayvana dönüşeceğine inanıyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 10.11.2003
434
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.