Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kapalıçarşı artık hiç kapanmayacak

Kapalıçarşı artık hiç kapanmayacak

İstanbul'un simgelerinden tarihi Kapalıçarşı'nın ekonomiye katkı sağlaması amacıyla bayram ve haftalık tatil günleri de açık tutulması planlanıyor. Kapalıçarşı'nın kapanışı ise 22.00'ye kadar uzatılacak.

Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kamil Şengör, yaklaşık 560 yıllık geçmişe sahip olan Kapalıçarşı'ya olan ilgiyi azaltmamak için girişimlerde bulunduklarını söyledi. Şengör, Kapalıçarşı'nın İstanbul'a gelen her turistin mutlaka ziyaret ettiği bir mekan olduğunu söleyerek ''Turistten yana bir sıkıntımız yok. Ancak özellikle Kapalıçarşı'ya gelen yerli turistlerin sayısı azalıyor. Çünkü çevresinde otopark imkanı kısıtlı. Bunun için çözüm yolları arıyoruz. Çünkü biz kendi insanımızı da alışveriş için Kapalıçarşı'ya bekliyoruz'' dedi.

Kapalıçarşı'nın halen kış mevsiminde ekim-haziran ayları arasında, pazar günü hariç haftanın 6 günü 08.30-19.00, yaz mevsiminde haziran-ekim ayları arasında ise 08.00-20.30 arasında açık olduğunu belirten Şengör, şunları söyledi:

''Bu saatleri saat 22.00'ye çekersek o saate kadar çevredeki işyerleri kapanmış olacağından otoparklar boşalır, insanlarımız rahatça gelir. Kapalıçarşı bayramlarda, resmi tatillerde ve pazar günleri olmak üzere yılda toplam 60 gün, yani 2 ay gibi uzun bir süre kapalıdır. Bu günümüz Türkiyesi için büyük bir lüks ve israfdır. Bunun için Kapalıçarşı özellikle pazar günleri muhakkak açılmalı. Esnafımız da bu konuda bizim yanımızdadır. Bu konuyu derneğimizin önümüzdeki mayıs ayında gerçekleştirilecek olan genel kurulunda gündeme getireceğiz.''
(Milliyet)
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.