Magazin

Kanserin bulaşıcı yanı

Kanserin bulaşıcı yanı

İtalyan bilimadamları, organ nakli sırasında, kanser hücrelerinin organı alan kişiye geçebildiğini ortaya çıkardılar. Avrupa´da yapılan araştırmalarda, organ nakledilen bazı hastalarda saptanan virüsün, nakledilen organ orijinli olduğu belirlendi.

Nature Medicine dergisindeki habere göre, İtalya´daki Modena Üniversitesi´nde görevli bilimadamları, organ nakli yapılan kişilerde kaposi sarkomu türü bir cilt kanserini tespit ettiler. Bu kanser türüne herpes virüsünün (HHV8) neden olduğunu belirten bilimadamları, tümörün ilaçla tedavi edilebildiğini, fakat ilaç tedavisi yapılmadığı zaman ölümcül olduğunu kaydettiler. Normalde bağışıklık sisteminin bu virüsle başarılı bir şekilde mücadele ettiğini söyleyen bilimadamları, organ nakli yapılan kişilere, organın vücut tarafından atılmasını önlemek için bağışıklık sistemini zayıflatıcı ilaçlar verildiğini, bu yüzden de virüsle mücadelenin zorlaştığını ifade ettiler.

Tedaviden sonra tekrar ortaya çıkıyor
Bilimadamları, bu kanser türünün, bağışıklık sistemi zayıf olan AIDS hastalarında da yaygın olarak görüldüğünü kaydettiler. Avrupa´da yapılan araştırmalarda, organ nakledilen bazı hastalarda saptanan virüsün, nakledilen organ orijinli olduğu belirlendi. Uzmanlar, organı alınan kişilerin yıllar önce deri kanserine karşı tedavi edilmiş olabileceğini, vücutta kalan virüsün de organın nakledildiği hastada tekrar çoğaldığını tahmin ediyorlar. Bilimadamları, kaposi sarkomunun sadece ABD´de böbrek nakli yapılan her 200 hastada bir görüldüğünü ve bu oranın normal insanlardaki riskten 400-500 kat daha fazla olduğuna dikkat çektiler.

Pittsburgh Üniversitesi Kanser Enstitüsü´nde görevli Patrick Moore, nakledilecek organın, HIV, hepatit B ve C virüslerinin yanı sıra herpes virüsüne karşı da test edilmesi gerektiğini söyledi.
(AA)
Yayın tarihi: 07.04.2003
347
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.