Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kansere yeni umut

Kansere yeni umut

Kansere karşı geliştirilen yeni bir ilaç, yapılan deneylerde hastalığın başlamasına karşı tam koruma sağladı. ABD´nin Dendreon firması tarafından geliştirilen ilacın tanıtılmasının ardından, firmanın hisseleri borsada bugün yüzde 18 gibi önemli bir oranda arttı.

Firmanın açıklamasına göre, kobaylar üzerinde yapılan ön klinik testlerinde, kanserin başlaması ve gelişimine karşı vücudun korunmasının sağlandığı gözlendi. İlaç, hücrelerdeki protein üretimi sürecinde genetik bilgilerin sorunlu aktarılmasından ötürü üretilen ve kansere yol açan anormal maddeleri hedef alıyor.

Klinik deneyler sırasında ilaç, farelere enjekte edildi. Bu farelere daha sonra, göğüs kanserine yol açtığı bilinen bir madde verildi. Bu ilacın sağladığı bağışıklığın, kanserin ortaya çıkmasını önlediği gözlendi. Dendreon´un başkan yardımcısı Reiner Laus, yaptığı açıklamada, "Farelerde başarı kazanılması, insanlarda da mutlaka başarılı olacağı anlamına gelmez. Ön klinik deneylerden elde ettiğimiz sonuçlar oldukça heyecan verici, ama daha yapacak çok iş var" dedi. Laus, var olan hemen hemen bütün tümör çeşitlerini hedef alan bir ilaç karışımı elde etmeyi amaçladıklarını belirtti.
(AA)
328
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.