Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kansere karşı güneş, süt, balık

Kansere karşı güneş, süt, balık

D vitamini eksikliği meme kanserine yol açıyor. Yeni bir araştırma erken teşhis için umut verdi.

Bilim adamları meme kanseriyle vitaminler arasındaki ilişkide yeni bir kanıt buldu. D vitamini eksikliğinin meme kanseri riskini artırdığını söyleyen uzmanlar riskin, vücudun bu vitamini işleyişiyle de ilgisi olduğunu saptadı.

Britanya'daki St. George Hastanesi uzmanları, D vitamini reseptörü olan VDR adı verilen bir genin varlığının, meme kanseri oluşumu riskini iki katına çıkardığını açıkladı. Dr. Michelle Guy ve ekibinin göğüs kanseri hastası 398 ve sağlıklı 427 kadınla yaptığı araştırmada, D vitamininin vücuttaki işlenme sürecini kontrol eden VDR geni incelendi.

Kanserli hastalarda bu genin bazı versiyonlarının görülme oranının, sağlıklı kadınlara göre çok daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Dünya Kanser Araştırmaları Fonu'nun desteklediği araştırmada, bu genin belirli versiyonlarına sahip kadınlarda kanserin yayılması halinde hastalığın daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkacağı belirtildi.

Guy, elde ettikleri bulgular sayesinde meme kanserinde erken teşhis için yeni bir yöntem geliştirilebileceğini ve kişisel tedaviler oluşturulabileceğini söyledi. Öte yandan Aberdeen Üniversitesi uzmanları, bir başka araştırma sonucunda, meme kanseri hastası kadınların genlerini inceleyerek kemoterapiye yanıt verip vermeyeceklerinin anlaşılabileceğini açıkladı. D vitamini daha çok süt ürünleri, yumurta sarısı ve balık yağında bulunuyor. Güneş ışığı, vitamini vücutta aktif hale getiriyor.
(Radikal)
365
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.