Magazin

Kansere güçlü savunma geliyor

Kansere güçlü savunma geliyor

Avustralya'da kanser ve AIDS'e karşı geliştirilen yöntem, bağışıklığı güçlendirerek insanları bu hastalıklardan koruyacak.

ABD'nin Washington kentinde yapılan 'Biyo 2003' adlı tıp toplantısında konuşan Avustralya'nın Victoria eyaleti başbakanı Steve Bracks, 'büyük bir gelişme' diye nitelendirdiği yeni tedavi yöntemini şu sözlerle açıkladı: "Organizmada daha fazla T hücresi ürettirilerek bağışıklık sistemi güçlendiriliyor."

T hücreleri, vücudun kansere karşı önemli bir savunma sistemini oluşturuyor. Yaşla beraber işlevi azalan boyundaki bir beze (timus), T hücreleri salgılıyor. Ciddi bir yan etkisi bulunmayan yeni yöntemde bu beze gençleştiriliyor ve bu sayede organizma güçlendiriliyor.
ABD'de dört, Britanya ve İsviçre'de ise birer hastane, gelecek yıl içinde seçilmiş hasta grupları üzerinde yöntemi kanser ve AIDS'e karşı kullanacak. Yeni tedavi yönteminin iki yıl içinde hayata geçirilmesi bekleniyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 25.06.2003
324
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.