Magazin

Kanserde ilaç niyetine yüksek moral

Kanserde ilaç niyetine yüksek moral

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Meme Hastalıkları Birimi Başkanı Prof. Dr. Hilal Ünal, kanser tedavisinde yüksek moralin ilaç kadar etkili olduğunu söyledi.

Ünal, Türkiye'de her 15 kadından 1'inin meme kanseri ile her 60 kadından 1'inin meme kanseri ölümüyle karşılaşabileceğini açıkladı.

Bursa'da, kanser hastaları ve yakınları tarafından kurulan, kısa adı ONKO-DAY olan, Uludağ Onkoloji Dayanışma Derneği, '4'üncü Umut ve Savaşım Haftası' etkinlikleri kapsamında Kervansaray Termal Otel'de toplantı düzenledi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Engin'in başkanlığını yaptığı, "Toplumun kansere bakışı nedir? Nasıl olmalıdır?'' konulu panele, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hilal Ünal, UÜ Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Engin'in başkanlığını yaptığı panele Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nükhet Büken, UÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Rana Aslanoğlu, Psikolog Yalçın Kireççi ve Gazeteci Nevval Sevindi konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Hilal Ünal, eğitim gören insanların hastalıkla daha kolay mücadele ettiklerini söyledi. Kültürün sadece tahsil ile elde edilemeyeceğini belirten Ünal, yakalandığı hastalığın bilincinde olanların, kanseri daha kolay yendiğini açıkladı.

Her 15 kadından 1'inin meme kanseri ile karşılaşabileceğini vurgulayan Prof. Ünal, "Türkiye'de 60 kadından 1'inin ölüm sebebi meme kanseri olacak. Erken tanı sayesinde artık tedavi şansı daha yüksek. Ayrıca kanser tümörü 3 santimetre büyüklüğe kadar yakalanabilirse, kadınların memeleri alınmıyor. 45-60 yaşları arasındaki kadınlar her yıl mamografi testi yaptırmayı ihmal etmemelidir'' diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 07.04.2003
392
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.