Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kanser tedavisinde başarı artacak

Kanser tedavisinde başarı artacak

Dünya`da sadece 7 ülkede uygulanan ve kanser hastalarının tedavisinde uygun ilaç tespitinin yapılmasını sağlayan "Onkogram" adlı testinin, Türkiye`de ilk defa Uludağ Üniversitesi (U.Ü) Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Merkez Laboratuvarı`nda yapılmaya başlanacağı bildirildi.

U.Ü Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Tokullugil ve "Onkogram" çalışmalarını yürütecek olan Doç. Dr. Engin Ulukaya, "Klinik Biyokimya ve Kanser Sempozyumu" öncesinde düzenledikleri basın toplantısıyla "Onkogram ve Kanser Tedavisi" hakkında bilgi verdiler.

Prof. Dr. Tokullugil, Türk Klinik Biyokimya Derneği Bursa Şubesi tarafından düzenlenen sempozyumda, U.Ü`de uygulanacak olan "Onkogram" çalışmasının sunumunun yapılacağını bildirdi.

Dünya`da başta ABD ve İngiltere olmak üzere, Almanya, Hollanda, Japonya, İsveç ve İsviçre`de uygulanan "Onkogram" ile kanser hastalarının tedavisin başarı potansiyelinin artırılabildiğini belirten Prof. Dr. Tokullugil, bu çalışmanın Türkiye`de ilk defa U.Ü Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı`na bağlı merkez labratuvarında kurulacak ünitede Doç. Dr. Engin Ulukaya tarafından uygulanacağını kaydetti.

"ONKOGRAM" NEDİR?
"Onkogram" çalışmasını yürütecek olan Doç. Dr. Ulukaya da, "ATP- TCA" olarak isimlendirilen yöntemde, temel olarak kanserli hastadan alınan doku örneğinin, kültür hücresine dönüştürüldüğünü ve hastanın hangi kanser ilaçlarına karşı direncinin, hangilerine karşı duyarlılığının olduğunun belirlendiğini söyledi.

Doç. Dr. Ulukaya, testin, kanser tedavisinde başarıyı artırmak için önem taşıdığını ifade ederek, kanser türlerinde ortalama yüzde 50olan yaşam şansının, bu test sayesinde yüzde 15 daha yükseldiğine dikkati çekti. Testin, onkoloji hekiminin uygulanacak ilacı belirtmesi halinde yüzde 99, ilaç belirtilmediği takdirde ise yüzde 60-70 kesin sonuç verdiğini anlatan Doç. Dr. Ulukaya, bu sayede hastaya doğru ilaç kombinasyonlarıyla tedavi uygulanmasının sağlanacağını ve zaman kaybının önleneceğini belirtti.

İLK UYGULAMA 2003`TE
Doç. Dr. Ulukaya, tesitin uygulanabilmesi için 150 bin dolarlık proje içinde yeralan ana ekipmanların tamamlandığını, ancak küçük bazıeksiklerin kaldığını ifade ederek, bunların da giderilmesinin ardındanilk uygulamayı 2003 yılı başında yapmayı palnladıklarını bildirdi.

Uygulamada en büyük sorunun maliyet unsuru olduğununu vurgulayan Doç. Dr. Ulukaya, tesitin ücretinin ABD`de 2 bin 500 dolar düzeyinde olduğunu, ancak Türkiye`de bu rakamlarla testi uygulamanın imkansız olacağından, maliyeti aşağı çekme çabası içinde olduklarını sözlerine ekledi.
(aa)
434
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.