Magazin

Kanser hücrelerinde 57 genin rolü var

Kanser hücrelerinde 57 genin rolü var

Bilimadamları, kanserli tümör hücrelerinin çoğalmasında 57 genin rol oynadığını açıkladı.

ABD'nin Illinois Üniversitesi Roninson Laboratuvarı uzmanları, bu genlerin, sağlıklı hücrelerin değil, sadece kanserli hücrelerin çoğalmasına neden olduklarını bildirdi. Araştırma sonucunun, kanser tedavisinde kullanılmak üzere yeni ilaçların geliştirilmesinde kullanılabileceği belirtildi.

GENLERİN YARISI MEME KANSERİ İLE İLGİLİ
Denek hayvanları üzerinde yapılan araştırmada, söz konusu 57 genden 20'sinin meme kanseri ile ilgili olduğu gözlendi. Genlerden birinin, hücre düzeyinde L1-CAM olarak bilinen proteini salgıladığı belirlendi. Kanser hücrelerinin çoğalması ile ilgili olduğu saptanan bu proteinin şimdiye kadar sinir sisteminin gelişmesiyle ilgili olduğu biliniyordu.

L1-CAM proteinine karşı antikorlar kullanan bilimadamları, laboratuvar ortamında proteinin işlevini durdurarak, meme, kalın bağırsak ve yumurtalık kanseri hücrelerinin çoğalmasını durdurabildi. Dr. Igor Roninson, sadece kanser hücrelerinin çoğalmasını sağlayangenleri hedef alacak ilaçların, kanser tedavisinde önem kazanacağına işaret etti. Araştırma raporu, Cancer Cell adlı derginin 22 Temmuz sayısında yayınlandı.
Yayın tarihi: 22.07.2003
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.