Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kanser 2005'te 7,6 milyon can aldı

Kanser 2005'te 7,6 milyon can aldı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kanserden geçen yıl 7,6 milyon kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı ve önlem alınmaması halinde gelecek 10 yılda 84 milyon kişinin kanserden ölebileceği uyarısında bulundu.

WHO'nun 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, dünya genelinde geçen yıl hayatını kaybedenlerin yüzde 13'ünün kanserden öldüğü belirtildi. Açıklamada, önlem alınmaması halinde, gelecek 10 yılda 84 milyon kişinin kanserden ölebileceği uyarısında bulunuldu.

Uçurum giderilmeli
WHO Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Catherine Le Gales Camus de yaptığı açıklamada, kanserin önlenmesi ve tedavi edilmesinde, gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasındaki dev uçurumun acilen kapatılması gerektiğini kaydetti.

Geçen yıl kanserden ölümlerin yüzde 70'inden fazlasının yoksul ülkelerde görüldüğünü söyleyen Camus, her yıl sadece tütüne bağlı hastalıklar nedeniyle 1,5 milyon kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Örgüte göre, her yıl akciğer kanserinden 1,3 milyon, mide kanserinden yaklaşık 1 milyon, böbrek kanserinden 662 bin, kalın bağırsak kanserinden 655 bin ve meme kanserinden 502 bin kişi hayatını kaybediyor.
373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.