Magazin

Kanlı canlı barkod

Kanlı canlı barkod

Van'da işsiz bir genç, başvurduğu marketin patronundan, "Bütün ürünlerin fiyatını ezberle, barkod makinesi yerine seni işe alırım" cevabını alınca, raflardaki 1500 ürünün fiyatını ezberledi.

İş için yeni açılan bir markete başvuran Önder Kolyiğit, market sahibi Veysel Karakoç'tan ilginç bir teklif aldı. Karakoç, markete bir barkod makinesi alacağını belirterek "Ama marketteki 1500 çeşit ürünün fiyatını ezberlersen, buna gerek kalmaz o zaman seni işe alırım" dedi. Genç, 15 günde 1500 çeşit ürünün fiyatını ezberledi ve 'işi kaptı'.

Daha önce birkaç yerde çalıştığını, ancak devamlı çalışacak iş bulamadığını belirten Önder Kolyiğit, "Barkot makinesinde hata olur, benim söylediğim fiyatta asla hata olmaz. Kendime bu konuda güveniyorum" diye konuştu.

Müşteri şaşkın
Van'da işsizlik oranının fazla olduğunu belirten market sahibi Veysel Karakoç, Kolyiğit'in, görevini başarıyla yürüttüğünü söyledi. Karakoç, "Müşterilerimiz, önce canlı barkot uygulamasını pek benimsemedi. Ancak fiyatları, reyonlardaki fiyatlarla karşılaştırınca, bir fark olmadığını gördü" diye konuştu.

4 bin dolarlık 'iş'
Piyasada barkod okuma cihazlarının fiyatı 200 ile 1700 dolar arasında değişiyor. Bilgisayar sistemi ve yazılımıyla birlikte barkod okuma sistemi yaklaşık 4 bin dolara kurulabiliyor.
Yayın tarihi: 18.11.2004
618
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.