Magazin

Kangal'a sperm bankalı koruma

Kangal'a sperm bankalı koruma

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi, dünyaca ünlü Kangal köpeklerinin neslini ve genetik yapısını korumak amacıyla "sperm bankası" kuracak.

Konuyla ilgili bilgi veren Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfur Bekyürek, Kangal köpeklerinin son dönemlerde bazı olumsuz koşullar nedeniyle neslinin tehlikeye düştüğünü ve önlem alınmazsa yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

"Baba"lardan sperm alınacak
Türkiye'de en iyi Kangal özelliklerine sahip "Baba" köpeklerin spermlerini dondurup, saklayacaklarını belirten Prof. Dr. Bekyürek, şöyle konuştu: Amacımız sperm dondurma ünitelerini kurarak, bir nevi sperm bankası oluşturmak. Bu sayede ülkemizle özdeşleşmiş olan Kangal ırkının saflığını koruyabileceğiz.

Saf Kangal'ın özellikleri
Sivas İli Kangal İlçesinde yetişen köpeğin özellikleri şöyle sıralanıyor: "Yetişkinlerinin vücut uzunluğunu 65-72, yüksekliğini 60-74, kulak uzunluğunu 12-14, baş uzunluğunu da 26-29 santimetre olan köpeğin ağız, burun yapısı kısa, küt, çene kuvvetli. Dişler sivri ve sağlam, dudaklar sarkık. Göz, kulak, ağız etrafı, burun üstüne kadar siyah. Gözler, kafatasına göre oldukça küçük, yuvarlakça olup altın ve kahverengi arasında bir renk. Göz etrafı siyah, bakışlar canlı ve asil. Kulaklar, orta boyda, üçgen şeklinde, uçları yuvarlak, kafasına yapışık ve sarkık. Önden bakıldığında aslanı andıran kangalın kafası iri, boynu güçlü, göğsü geniş ve kuvvetli. Boyun, hafifçe eğik, güçlü ve adaleli. Ön göğüs arkasına göre daha geniş. Gövde baştan sona kare şeklinde. Vücut güçlü adaleli, zayıf değil. Ön bacaklar arka bacaklara göre daha güçlü.
(e-kolay Haber)
Yayın tarihi: 18.11.2003
415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.