Magazin

Kangal, polis kadrosuna giremedi

Kangal, polis kadrosuna giremedi

Yerli köpek ırklarını, uyuşturucu, bomba ve mayın arama işinde kullanmak amacıyla yapılan araştırmalar umut vermedi. Kangal, akbaş, Kars çoban ve Tarsus çatal burun köpekleri sınıfta kaldı. Ama Kangal "en iyi bekçi" unvanını kimseye kaptırmadı.

CHP Mersin Milletvekili Şefik Zengin, yerli ırk köpeklerinin "ihtisas köpekleri" olarak neden kullanılmadığını TBMM gündemine getirdi. Zengin'in bu konuda bilimsel araştırma yapılıp yapılmadığını soran önergesine yanıt Tarım Bakanlığı'ndan geldi. Yanıtta Gemlik Askeri Veteriner Okul Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Gölbaşı Köpek Eğitim Merkezi olmak üzere bazı üniversitelerde araştırma yapıldığı bildirildi. Sivas Kangal Köpeği üzerinde yapılan araştırmalara göre, bu köpekler 100'ün üzerinde kelime öğrenebiliyor ve yüksek bir zekaya sahip.

Araştırmada şöyle denildi: "Bu ırk köpekler, genetik yapısı olarak geceleri aktiftir. Gündüzleri ise daha pasiftir. Bu sebeple yapılan araştırmalarda, bomba, mayın, narkotik, ceset arama gibi ağırlıklı olarak gündüz yapılan çalışmalarda Alman kurdu ve diğer yabancı köpek ırklarından daha üstün performans göstermiştir. Ayrıca 50-60 kilo ortalama ağırlığı ile dünyanın en ağır ırklarında olan Kangal, mayın taramalarında da kullanılamamaktadır."

Araştırmada, kangal köpeğinin gece yürütülen iz takibi ile cephane, cezaevi ve hassas binaların korunmasında son derece başarılı olduğu belirtilerek çok iyi bir bekçi olduğu vurgulandı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 16.02.2004
727
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.