Magazin

Kanada'da 'carpool' dönemi

Kanada'da 'carpool' dönemi

Şehirlerarası trafiği toplu taşımacılığı teşvik ederek rahatlatmak amacıyla değişik ülkelerde uygulanan "Carpool" sistemi, Kanada'da yaygınlaşıyor.

Aynı güzergahı kullanan özel araç sahiplerinin, araçlarına başka insanları da almaları esasına dayanan "Carpool" sistemi, aynı zamanda otobüs ve tren gibi toplu taşım araçlarının daha rahat çalışmasını ve bu araçlardan azami düzeyde yararlanılmasını amaçlıyor.

Ceza da konmuş
İçinde ikiden az yolcu bulunan araçlara, "Carpool" şeritlerini belirlenen saatlerde kullanmaları halinde 500 Kanada Doları (yaklaşık 575 YTL) ceza veriliyor. Bu şeritler, sürekli olarak kameralarla izleniyor.

Yeni bir sektör
İlk zamanlarda özel araç sahiplerinin otobüs ya da tren istasyonlarında bekleyen yolcuları araçlarına davet etmeleriyle başlayan sistem, yeni bir sektörün de yolunu açtı. bu amaçla kurulan bazı şirket ve İnternet siteleri, her gün aynı güzergahı kullanan insanları bir araya getiriyor.

İnternet sitelerine kayıt olanlara, sisteme dahil olduklarında elde edecekleri kazanç ve hesaplama tabloları gösteriliyor.

'Trafik hafifler, kirlilik azalır'
Ontario Otomobil Derneği tarafından hazırlanan bir raporda, sistemin kullanılması sayesinde insanların araçlarına yaptığı harcamanın azalacağı, hava kirliliğinin önleneceği, trafiğin hafifleyeceği ve stres yaşanmayacağı, araçların yıpranmayacağı ve bu seyahatler sırasında yeni dostluklar kurulacağı belirtiliyor.
Yayın tarihi: 06.01.2006
363
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.