Magazin

Kan uyuşmazlığı, şizofreni riskini artırıyor

Kan uyuşmazlığı, şizofreni riskini artırıyor

Anne ile karnındaki bebek arasındaki Rh kan uyuşmazlığının, çocuğun 20`li yaşlarda şizofreni hastası olma ihtimalini 2 kat artırabildiği bildirildi.

California Üniversitesi`nde yapılan bir araştırmada, kan grubu Rh negatif anne ile kan grubu Rh pozitif babadan olan bebeğin kan grubunun Rh pozitif olması halinde, çocukta 20`li yaşlarda şizofreni görülmesi ihtimalinin 2 kat arttığı tespit edildi.

Araştırmacılar, Rh negatif annenin bağışıklık sisteminin Rh pozitif bebeğin kırmızı kan hücrelerine (alyuvar) saldırarak, bunları yok ettiğini, böylece beyne giden oksijen miktarında azalmaya yol açtığını belirttiler. Araştırmacılar, bunun sonucunda bebekte doğumdansonra tehlikeli sarılık görülebildiğini ifade ettiler.

Araştırmayla ilgili rapor, American Journal of Human Genetics adlıdergide yayınlandı. Uzmanlar, anne ile bebek arasındaki Rh kan uyuşmazlığının, 70`li yıllarda piyasaya sürülen etken maddesi Anti Rho (D) olan ilaçlarla giderildiğini ve annenin bağışıklık sisteminin böylece kan grubu Rh pozitif olan bebeğin kırmızı kan hücrelerine saldırmadığını hatırlattılar. Dünyadaki şizofreni hastalarının yüzde 4`ünün Rh uyuşmazlığı vakalarından oluştuğu belirtildi.
(AA)
Yayın tarihi: 26.11.2002
807
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.