Magazin

Kan davaları azalıyor

Kan davaları azalıyor

Güneydoğu Anadolu'da 1856 yılında başlayan "kan davaları", son yıllarda yüzde 80 oranında azaldı. Kan davaları, genellikle akrabalar arasındaki miras ve arazi anlaşmazlıkları nedeniyle başlıyor.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde, ilk defa 1856 yılında anlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde İzol ile Zülfikar aşireti arasındaki arazi anlaşmazlığı yüzünden başladığı bilinen "kan davalarının", günümüzde yüzde 80 oranında gerilediği belirlendi.

Bölgedeki kan davalarını araştıran Siverek Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ekrem Akman, üç yıldır bölgede yaptığı araştırmalar sonunda, ilk kan davasının 1856 yılında Carci Köyü İzol aşiretinden Hüseyin Bin Ahmet ile Dindar Köyü Zülfikar aşiretinden Zülfikar Bin Cuma arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden başladığını tesbit ettiklerini kaydetti.

İki aşiret üyesinin birbirlerini kılıçla yaralamaları sonunda bölgede başlayan ilk kan davasını mahkeme kayıtlarından belirlediklerini anlatan Akman, şöyle konuştu:

"Mahkeme kayıtlarına göre, 100 yılı aşkın süredir devam eden kan davaları, genellikle miras ve arazi anlaşmazlıkları nedeniyle çıkmış. Bunun yanında, az da olsa kız kaçırmaya bağlı olarak başlayan kan davaları da mevcut.

Kan davalarında geçmiş döneme göre yüzde 80 oranında azalma var. Olayın sosyo-ekonomik ve kültürel boyutlarına bakıldığında, yüzlerce aile kan davaları yüzünden Siverek ve Çukurova bölgesine göç etmiş ve bir daha yaşadığı yere geri dönmemiş."

Akman, kan davalarının büyük çoğunluğunun akrabalar arasında çıktığına da dikkati çekerek, halen Siverek İlçesi'nden Kejan aşiretine mensup Kıran ailesindeki akrabalar arasında kan davasının devam ettiğini söyledi.

Kan davalarında, aşiretlerin, öç alma duygusunun, Türkiye'nin çok partili döneme geçtiği 1950'li yıllardaki siyasal tercihlerinin önemli rol oynadığını ifade eden Akman, son yıllada sosyal yaşamın ve eğitimin gelişmesi ile barış çabalarının, Siverek bölgesinde yaşanan kan davalarının gerilemesine neden olduğunu sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 18.11.2001
573
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.