Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kamyoncular maço renkleri bırakıyor

Kamyoncular maço renkleri bırakıyor

Kamyon sürücüleri, araçlarındaki klasik ve erkeksi renkleri değiştiriyor. Kamyonlarda, koyu mavi, koyu kırmızı ve siyah gibi erkeksi renklerin yerini parlak sarı ve turuncu gibi renkler almaya başladı.

Kamyon sürücülerinin araçlarındaki klasik ve erkeksi renk tercihlerinde değişim görülüyor. Turuncu ve parlak sarı en çok tercih edilen renkler.

Mercedes-Benz Türk Kamyon Satış Müdürü Bahadır Özbayır, Türkiye'de4-5 yıl öncesine kadar "daha erkeksi" olarak nitelenen koyu mavi, koyu kırmızı, siyah gibi renkler tercih edildiğini, şimdilerse ise bu eğilimin değişerek artık canlı renklerin de tercih edilmeye başlandığını söyledi.

Özbayır, renk tercihi konusunda "acaba bunlar bir alışkanlıktan mı ibaret, bir gelenek mi, yoksa kamyoncular başka renkler de istiyor mu" diye düşündüklerini ve pastel renklere de yöneldiklerini ifade etti.

Yollar renkleniyor

Özbayır şunları söyledi:

"Pembeye gitmedik ama ilk başta kamyoncuya biraz uçuk gelebilecek mesela soğan kabuğu gibi renklere yöneldik. Otobüsler için de bunu söyleyebiliriz, denedik ve tuttu.

Yine geleneksel kırmızıyı koyuyoruz ama artık turuncu da var. 4-5 yıl önce daha erkeksi renkler tercih ediliyordu, şimdi parlak sarı da çok tuttu.

Parlak sarı çok tuttu

Sarı çok cart, parlak bir renk gibi geliyordu, ancak, bu renk de tuttu. Parlak sarı, özellikle çekicide çok güzel duruyor."

Türk tüketicisinin ilginç bir yapıya sahip olduğunu, öncelikle tüketici eğilimlerine dönük önyargıların bırakılması gerektiğine işaret eden Özbayır, "Sunduğunuz renkler tabii ki satılıyor, ancak butür farklı renkleri de verdiğimiz zaman, farkı gördük. Bu bizim de hoşumuza gidiyor ve yollar renkleniyor" şeklinde konuştu.

Turuncu için fazla ödeme

DAF-Tırsan Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hasan Özbayrak da, farklı renklerin kamyon sürücüleri arasında ilgi gördüğünü vurguladı.

DAF çekicilerde 1997 yılı sonunda Türkiye'ye getirmeye başladıkları Hollanda rengi olarak adlandırılan turuncunun çok tuttuğunu kaydeden Özbayrak, araç satın alanların bu renk için bin 100 mark daha fazla ödemeyi göze aldıklarını bildirdi.

Türkiye'de en çok satılan kamyon renginin kırmızı olduğunu, daha sonra sarı ve lacivertin geldiğini belirten Özbayrak, beyazın ise akla en son gelen renk olduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 01.10.2001
393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.