Magazin

'Kalp'te aile geçmişi önemli

'Kalp'te aile geçmişi önemli

Derya Arbaş'ın ani ölümüyle gözler 'artık kadınlarda da erkekler kadar çok can aldığı belirlenen' kalp krizine çevirildi.

Florance Nightingale Hastanesi'nden Kardiyolog Prof. Dr. Saide Aytekin, 35'inde bir kadının kalp kriziyle yaşamını yitirmesinin nadir karşılaşılan bir durum olduğunu belirterek şunları söyledi: "Genetik faktörlere bakmak gerek. Ailede böyle bir geçmiş varsa, risk artıyor. Kolesterol, tansiyon, şeker, aşırı stres tetikleyici olabilir. Kalp krizi geçiren gençlerde yaşama şansı pek olmuyor. Çünkü gençlerde kılcal damarlar gelişmediği ya da çok az geliştiği için, kriz daha ağır geçiriliyor."

Doktora başvurulmalı
Acıbadem Hastanesi'nden Doç. Dr. Sinan Dağdelen ise, gençlerde de kalp krizi geçirilmesinin sürpriz olmadığına değindi: Babası da çok genç yaşta kalpten vefat etmiş. Baba, anne, dayı, amca gibi yakınlarda 65'inden önce kalpten ölüm varsa, mutlaka bakmak gerek. Kalp krizlerinin yüzde 30'u hiçbir belirti vermeden geliyor.

Ama Derya hanım böyle bir bilgiyle doktora başvursaydı, gerekli tetkiklerle önüne geçmek mümkün olabilirdi. Dedesinin ölümü sonrası aşırı stres de riski artırmıştır. Sigara içip içmediğini bilmiyoruz. Eğer içiyorsa veya kanı pıhtılaştırabilecek ilaç kullanımı varsa bu da risk.

Kalp sağlığı için uzmanlar özellikle stres, üzüntü ve sigaradan uzak durulması gerektiğini belirtiyor. Kalp sağlığı için sebze ve meyveye ağırlıklı beslenme ve düzenli egzersiz öneriliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 23.10.2003
460
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.