Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kalp pili kullananlar dikkat!

Kalp pili kullananlar dikkat!

Cep telefonlarının, 12 cm'den yakın mesafede kullanılmasının, kalp pillerinin durmasına neden olduğu belirtilerek, hastaların dikkatli olması gerektiği bildirildi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cihangir Uyan, kalp hastalarının cep telefonu kullanırken dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Kalp pilinin, hastanın rahatsızlığına göre ayarlandığını ve gerektiği kadar sinyal verdiğini anlatan Prof. Dr. Uyan, "Araştırmalara göre cep telefonu, kalp pilinin sistemini karıştırarakdurmasını sağlıyor. Kalp pili durduğu takdirde kişi bayılır ve tıbbi müdahale yapılmazsa ölebilir" diye konuştu.

Cep telefonunun sağlıklı kalpleri etkilemediğini söyleyen Uyan, şuhları kaydetti:
"Cep telefonu normal kalbe herhangi bir zarar vermez. Kalp pili takılı olan hastalara mecbur kalmadıkça cep telefonu kullanmamaları gerektiğini anlatıyoruz. Ancak kullananlar da kalp pilinin takılı olduğu tarafın ters yönünde taşımalıdır. Cep telefonu, 12 santimetreden yakın mesafede kullanılırsa kalp pillerinin durmasına neden oluyor."

(aa)
331
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.