Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kalp krizinden sonra cinsel hayat

Kalp krizinden sonra cinsel hayat

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cihangir Uyan, kalp krizi geçiren veya kalp-damar hastalığı teşhisi konulan kişilerin, "Kalbim heyacana dayanır mı?'' kaygısını yaşadığını belirtti. Prof.Dr Uyan kalp hastalığının ruhsal etkisine bağlı olarak istek azalması ve korku nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınmaların yaşandığını belirterek, "Hastaların çok az bir kısmında cinsel aktiviteyi kısıtlayan, kalbe bağlı özel bir neden vardır'' dedi.

AİBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cihangir Uyan, kalp krizi geçiren veya kalp krizi geçirmese bile kalp-damar teşhisi konulan erkek ve kadınların kafasını kurcalayan soruların 'Cinsel hayatım sürecek mi?', 'Kalbim heyacana dayanır mı?' olduğunu söyledi. Prof.Dr. Cihangir Uyan kalp krizi geçiren veya kalp-damar hastalığı teşhisi konulan kişilerin uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda bilgilendirilmesi durumunda yaşam kalitelerinin yeniden artacağını söyledi. Kalp krizi geçiren kişilerin yeniden cinsel aktiviteye başlamakta tereddüt yaşadığını belirten Prof.Dr. Uyan şunları söyledi:

"Kalp hastalarının büyük bir çoğunluğu normal cinsel aktivitelerine geri dönememektedir. Bu sorunu yaratan faktörler arasında kalp hastalığının ruhsal etkisine bağlı istek azalması, isteğin normal olmasına rağmen korku nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınma, depresyon, cinsel aktivitede yaşa bağlı değişiklikler, ilaçlara bağlı fonksiyon bozukluğu, şeker hastalığı ve kan yağlarının yüksekliği gibi damarsal değişiklikler sayılabilir. Bu faktörlerin tek başına veya değişik şekillerde bir arada bulunması, cinsel bozukluğun ortaya çıkmasına yol açabilir.

Aslında hastaların çok az bir kısmında cinsel aktiviteyi kısıtlayan, kalbe bağlı özel bir neden vardır. Bu bakımdan, hastaların bilgilendirilmesinde ve yaşam kalitesinin artırılmasında kalp hastalıkları uzmanlarına önemli görevler düşmektedir.''

Kalp hastalıklarının cinsel yaşam üzerinde olumsuz etkilerinin görüldüğünü söyleyen Prof.Dr. Uyan, "Kalp krizi sonrasında hastaların yaklaşık yüzde 25'i cinsel aktiviteyi bırakmaktadır. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu istek duydukları takdirde tekrar bu aktivitelerine geri dönebileceklerini belirtmektedirler. Kalbe bağlı göğüs ağrısı olan hastalarda ise cinsel yaşamı olumsuz etkilenenlerin oranı daha azdır. Cinsel aktivitedeki en dramatik bozukluk kalp yetersizliği hastalarında görülmekte olup, hastaların yaklaşık yüzde 70'inde belirgin azalma veya tamamen bırakma görülmektedir. Bu düşüşte kalp fonksiyonlarındaki bozulmanın mı, yoksa istekteki azalmanın mı daha fazla önem taşıdığı tam olarak bilinmemektedir'' dedi.

Kalp hastalıklarına yönelik tedavisel girişimlerinde cinsel yaşam üzerinde değişik etkiler gösterdiğini belirten Prof.Dr. Uyan, "Koroner by-pass cerrahisi sonrasında hastaların yüzde 36'sında cinsel aktivitede azalma, yüzde 8'inde tamamen bırakma, yüzde 12'sinde ise artış gözlenmektedir. Balon anjiyoplasti uygulanan hastalarda erken dönemde daha az etkilenme olmakla birlikte, geç dönemde cinsel aktivitedeki azalma koroner by-pass yapılanlara benzemektedir. Kalp nakli sonrası hastaların yüzde 29'unda cinsel aktivitede artış olurken, yüzde 23'ünde azalma görülmektedir. Kalıcı kalp pili takılan hastaların yüzde 8'inde cinsel aktivitede azalma olurken, öldürücü ritim bozukluğu olan hastalara otomatik olarak şok veren kalp pili takılan hastaların yüzde 41'inde cinsel yaşamda bozulma olmaktadır'' diye konuştu.

Prof.Dr. Uyan konuşmasına şöyle devam etti: "Kalp hastalığının veya tedavi amaçlı girişimlerin hastada yarattığı endişe veya dengesizlik, işe yaramazlık psikolojisi de cinsel fonksiyon bozukluğunun gelişmesinde önemli rol oynayabilir. Bu nedenle hastayı tedavi eden hekim, hastanın fizyolojik düzelmesinin yanında psikolojik düzelmesine de katkıda bulunmalıdır. İlk basamak, hasta ile konuşarak endişelerini gidermek olmalıdır. Daha sonra hasta ve eşi egzersiz, diyet, sigarayı bırakma, kilo verme ve cinsel yaşamla ilgili danışmanlık konularını içeren geniş kapsamlı bir kardiyak ve cinsel rehabilitasyon programına alınmalıdır.''
(DHA)
437
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.