Magazin

Kalp hastalığı yoksulları da vuruyor

Kalp hastalığı yoksulları da vuruyor

Kalp hastalığı artık sadece zenginleri değil fakirleri de vuruyor.

Dünya Sağlık Örgütü, 'Dünya Kalp Günü' nedeniyle yayınladığı raporda daha önceleri zengin ve gelişmiş ülkelerde sıkça rastlanan kalp hastalığının artık gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde de her geçen gün artarak dünyayı sardığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporunda gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde kalp hastlıklarının her geçen gün artarak dünyayı sardığı belirtildi.

Raporda bu ülkelerde kalp hastalığından ölümlerin artmasına neden olarak Batı ülkeleri tarzında yaşam biçimi, düzensiz beslenme ve yeni gıda alışkanlıkları, özellikle Asya ve Afrika'da sigara tiryakiliğinin her geçen gün yaygınlaşması, egzersiz yapma alışkanlığının kaybolması gösterildi.

Raporda her yıl kalpten 17 milyon kişinin öldüğü belirtildi. Raporda, Fransa'da risk faktörlerinin kontrol altına alınmasına rağmen yılda 160 bin ölüm vakasıyla kalp hastalığı, ölüm riskli hastalıkların birinci sırasında yer alıyor. Dünya Kalp Günü nedeniyle bugün dünyanın birçok ülkesinde etkinlikler düzenlenecek.

Nedenleri

 • Batı tarzı yaşam biçimi.

 • Düzensiz beslenme.

 • Yeni gıda alışkanlıkları.

 • Sigara tiryakiliği.

 • Egzersiz yapmamak.

 • (Hürriyet)
  Yayın tarihi: 26.09.2004
  446
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.